Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Kadın, umresini yapmadan önce Adete girmesi

Soru

Ben ve eşim 2 gün önce umre için Mekke'ye gittik, uçakta da ihrama girdik. Mekke'ye ulaştığımızda çantalarımızı bırakmak için otele gittik. Otele ulaştığımızda da eşim adet döneminin geldiğini söyledi. Bu konuda hüküm nedir? Eşime fidye gerekli midir, eğer gerekli ise bunun miktarı ne kadardır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Adet, kadını hacdan veya umreden engellemez, yalnızca temizlenmeden önce tavaf etmesi haramdır. Çünkü Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem Mekke'ye girmeden önce hayızlı olan Aişe radiyallahu anha'ya şöyle demiştir: ''Temizlenene kadar tavaf dışında hacıların her yaptığını yap.'' Muttefekun aleyh.      Sahihi Buhari'de geçtiğine göre Aişe radiyallahu anha, temizlendiğinde Kabe'yi tavaf etmiş, Safa ve Merve arasında sa'y yapmıştır. Bu da gösterir ki kadın tavaftan önce hayız olursa temizlenene kadar tavaf ve say yapmaz.

Buna göre eşinin yapması gereken temizleninceye kadar beklemesi,  temizlendikten sonra tavaf ve say yapıp saçını kısaltmasıdır. Bu şekilde umresi tamamlanmış olur. İhramlı bir şekilde hayız olmasından dolayı da hiçbir fidye gerekli değildir. Daha fazla bilgi için (40608) nolu sorunun cevabına bakınız.