Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Arafat Vakfe’si içintaharet şart değildir.

Soru

Hacı tavaf veya Arafat’a yöneldiğinde yellenirse ne yapması gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi:

Alimlerin cumhuru tavafın abdestsiz (taharetsiz) geçerli olmadığına dair görüş bildirmişlerdir. Bu konuda ihtilafın açıklaması 34695 nolu soruda belirtilmiştir. Tavafa giden birinin yolda abdesti bozulursa yeniden abdest alır ve tavafa başlar, şüphesiz bu görüş daha evla ve daha ihtiyatlıdır.

İkincisi:

Arafat’ta Vakfe için taharet ve abdestli olmak şart değildir, abdestsiz bir şekilde Arafat’ta durmanın bir sakıncası yoktur, sadece namaz kılmak istediğinden abdest alması gerekir. Ayrıca adet döneminde olan kadın veya cenabetli olan kimsenin Arafat ta vakfe yapması geçerlidir.

İmam nevevi Rahimehullah ibnul munzir şöyle dediğini aktarmıştır: “Alimlerin tümü Arafat’ta vakfe yapan kimsenin erkek olsun kadın olsun hayız cenabet gibi durumları dahil taharet üzerinde olması gerekmez”

el mecmu 8/140

Ancak büyük ve küçük hadesten taharet alması müstehaptır, çünkü Yüce Allah’ı zikredecektir, nitekim Allah’ı zikretmekte abdest almak müstehaptır. Keşşaf el kina 2/494

En iyi bilen Allah’tır.