Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Haram ve Mekruhun Tarifi

Soru

Mekruh ne demektir? Haram ile mekruh arasında ne fark var?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Mekruhun sözlük anlamı: Sevilenin zıddıdır.

Şer’i açıdan kavram anlamı ise: Kesin olmamakla beraber şeriatın yapılmamasını istediği hususlardır. Başka bir ifade ile: Mekruhu terk eden kişi sevap alır, fakat yapan kişi ceza almaz.

Haram’ın sözlük anlmı: Yasaktır.

Şer’i kavramın anlamı ise: Kesin bir ifade ile şeriatın yapılmamasını talep ettiği hususlardır. Haram, helalın zıddıdır. Korku, utanma veya güç yetirememe gibi neden olmaksızın şeriata uymak niyetiyle haramdan sakınan kişi sevap alır.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Şerh el varakat fi usul el Fıkıh, Abdullah el Fevzan 29/30