Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Yatak odasında namaz kılmak

Soru

Erkek ve kadının (karı ve kocanın), yatak odasında namaz kılmasının câiz olmadığına dâir söz doğru mudur?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Erkek ve kadının yatak odasında namaz kılmasında dînen bir sakınca yoktur.

Çünkü Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

أُعْطِيتُ خَمْسًا لَمْ يُعْطَهُنَّ أَحَدٌ مِنَ الأَنْبِيَاءِ قَبْلِي: نُصِرْتُ بِالرُّعْبِ مَسِيرَةَ شَهْرٍ، وَجُعِلَتْ لِيَ الْأَرْضُ مَسْجِدًا وَطَهُورًا، وَأَيُّمَا رَجُلٍ مِنْ أُمَّتِي أَدْرَكَتْهُ الصَّلاةُ فَلْيُصَلِّ، وَأُحِلَّتْ لِيَ الْغَنَائِمُ، وَكَانَ النَّبِيُّ يُبْعَثُ إِلَى قَوْمِهِ خَاصَّةً وَبُعِثْتُ إِلَى النَّاسِ كَافَّةً، وَأُعْطِيتُ الشَّفَاعَةَ. [ رواه البخاري ومسلم ]

"Benden önceki nebilerden hiç birisine verilmeyen beş şey asdece bana verildi:

-Bir aylık yol kadar yerden (düşmanımın kalbine) korku (salmak) ile yardım olundum (desteklendim).

-Yer(yüzü) bana mescid (namazgâh) ve temiz kılındı. Onun için ümmetimden namaz vakti gelip çatmış kim olursa olsun namazını kılıversin.

- Ganimet malları bana helal kılındı.(Oysa ganimet malları benden önce hiç kimseye helal kılınmamıştı.)

-(Benden önce) her nebi yalnızca kendi kavmine elçi gönderilirken, ben ise bütün insanlara (nebi ve rasûl olarak) gönderildim

-Bana (büyük ve özel)şefaat verildi." (Buhârî; hadis no: 335. Müslim; hadis no: 521)

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- nâfile namazları vece namazını Âişe'nin odası ile diğer hanımlarının -Allah onlar râzı olsun- odalarında kılardı.

Erkeğin, ezan okunduğu zaman,nerede olursa olsun,farz namazları cemaatle kilmakla emrolunduğu herkes tarafından bilinen bir husustur. Fakat cemaat namazını kaçırırsa veya mescide gitmemek konusunda mazur sayılacak uzak bir yerde ise veyahut da nâfile namazı yatak odasında kılarsa, -mazeretsiz olarak mescitte cemaat namazını terk etmiş ve yatak odasında kılmış olsa bile- bunda bir sakınca yoktur ve namazı sahihtir. Fakat cemaati terk ettiğinden dolayı günahkârdır.

Demek istediğimiz şey; temiz bir evin yatak odası ile diğer odaları arasında namaz kılmanın câiz oluşu konusunda hiçbir fark yoktur.