Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Oruçlunun eşiyle cinsel birleşme olmadan ona dokunması

Soru

Ramazan'ın gündüzünde eşiyle birlikte elbisesiz uyuyan ve penisin kadının fercine girmeksizin uzuvların sadece birbirine temas etmesinin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Eğer erkeklik uzvu, kadının fercine girmemiş ve meni gelmemişse, orucunuz sahihtir ve size de bir şey gerekmez.

Mezînin akmasına gelince, âlimlerin iki görüşünden en doğru olanına göre mezî orucu bozmaz. Bu, Ebu Hanife -Allah ona rahmet etsin- ile Şâfiî'nin -Allah ona rahmet etsin- görüşüdür.

Bu konuda (37715) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.

Oruçlu, menisinin akmayacağından ve onunla cinsel ilişkiye girmeyeceğinden emîn (nefsine hâkim) ise, hanımıyla oynaşabilir, onu öpebilir, ona sarılabilir ve onun tenine dokunabilir.

Bu konuda (49614) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.