Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Kurban kesmek, kurban parasını sadaka olarak vermekten daha hayırlıdır.

Soru

Ben ve kardeşim ayrı evlere sahibiz, Allah izin verirse, bayramda birimiz kurban kesecek diğeri kurban kesmek yerine parasını sadaka olarak vermek istiyoruz, acaba iki koçu kesmek gereklimi değil mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hakkınızda meşru olan birer tane kurban kesmenizdir. İkinizin ayrı olmanız hesabıyla bir kurbanda ortak olmanız caiz olmaz. Zaten (96741 ) nolu cevabımızda kurbanda ortak olma şartlarını zikretmiş olup âlimlerin kurbanda ortak konusundaki ihtilafını belirttik. Kurban’ın cumhuru ulemaya göre sünneti müekkede olduğunu, diğer bazı âlimlerce de vacip olduğunu açıkladık.

Âlimler, kurbanı kesmek, parasını sadaka olarak vermekten daha hayırlı olduğunu söylemişlerdir. Böyle olduğuna göre; kurban kestikten sonra etini sadaka olarak verebilirsiniz veya ihtiyaç olduğu memlekette kesilmesine vekâlet verilir ve dağıtılır. Matalib ulin nuha kitabında şöyle geçer: “Kurban ve akika’nın kesilmesi, parasının sadaka olarak verilmesinden daha hayırlıdır. Kurbanların hükmü de böyledir.İmam Ahmed Rahimehullah bunu bizzat söylemiştir. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem ve ondan sonra hulefa-i Raşidin kurbanlar vermişlerdir. Şayet kurbanın bedeli kurbanın yerine sahih olsaydı bunu kesmeden bedelini verirlerdi.Metalib-i-Uli-‘n Nuha 2/473.

En iyi bilen Allah’tır.