Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Sövmek ve küfretmekle orucu bozulur mu?

Soru

İnsan, Ramazan'da bir şeye öfkelendiği zaman, öfke sırasında birisini azarlar veya ona söverse, orucu bozulur mu, bozulmaz mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Bu davranış, onun orucunu bozmaz. Fakat orucunun sevabını noksanlaştırır. Bu sebeple müslümanın nefsine hâkim olması, dilini sövmek, küfretmek, gıybet ve dedikodu gibi, Allah Teâlâ'nın oruçlu iken ve oruç dışındaki hallerde haram kıldığı davranışlardan koruması gerekir. Özellikle de oruçlu iken, orucunun kemâlini muhafaza etmek ve insanlara eziyet etmekten uzak durmak için daha dikkatli davranması gerekir. Eğer böyle yapmazsa, insanlar arasında fitneye, nefret ve ayrılığa sebep olur.

Oysa Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmaktadır:

كُلُّ عَمَلِ ابْنِ آدَمَ لَهُ إِلاَّ الصِّيَامَ، فَإِنَّهُ لِي وَأَنَا أَجْزِي بِهِ، وَالصَّوْمُ جُنَّةٌ، فَإِذَا كَانَ يَوْمُ صَوْمِ أَحَدِكُمْ فَلاَ يَرْفُثْ يَوْمَئِذٍ، وَلاَ يَسْخَبْ، فَإِنْ سَابَّهُ أَحَدٌ أَوْ قَاتَلَهُ فَلْيَقُلْ: إِنِّى امْرُؤٌ صَائِمٌ. [ متفق عليه ]

"Âdem oğlunun her ameli kendisinedir, ancak oruç müstesnâ, o benim içindir ve onun mükafatını ben vereceğim.Oruç kalkandır. Sizden birinizoruçlu olduğu bir günde kötü söz söylemesin, kavga etmesin. Ona biri sataşır veya kötü söz söylerse: 'Ben oruçluyum' desin."(Buhârî ve Müslim)

Başarı, Allah Teâlâ'dandır.

Allah Teâlâ, Nebimiz Muhammed'e, O'nun âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin." (İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi)

Başkan: Abdulaziz b. Baz. Üye: Abdurrezzak Afîfî. Üye: Abdullah b. Ğudeyyân. Üye: Abdullah b. Kuûd.