Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Baha halkının, sahil yolundan Mekke'ye geldiklerinde mikat yeri

Yayınlama tarihi : 21-10-2013

Gösterimler : 3627

Soru

Biz, S. Arabistan'ın Baha şehrinin sakinlerindeniz. Yaklaşık iki sene önce, Baha- Tâif yolundan Mekke'ye geldik. Baha halkının mikat yerinin, Tâif halkının mikat yeri olan es-Seylu'l-Kebîr "Karnu'l-Menâzil" olduğunu öğrenince oraya uğrayıp umre için oradan ihrama girdik ve Allah'a hamd olsun umremizi tamamladık. Şimdi ise Mekke'ye sahil yolundan Mekke'ye gitmek istiyoruz.Sahil yolu, Yemen halkının mikat yeri olan Yelemlem'e uğramaktadır.Bizim umre için buradan (Yelemlem'den) ihrama girmemiz câiz midir? Yoksa Tâif halkının mikat yeri olan Karnu'l-Menâzil'e mi gitmemiz gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Siz, Mekke'ye sahil yolundan gideceğinize göre, mikatınız, Yemen halkının mikat yeri olan Yelemlem'dir. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Yemen halkı için Yelemlem'i mikat yeri olarak tayin etmiş, mikatları zikrettikten sonra şöyle buyurmuştur:

... هُنَّ لَهُنَّ وَلِمَنْ أَتَى عَلَيْهِنَّ مِنْ غَيْرِ أَهْلِهِنَّ مِمَّنْ أَرَادَ الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ ... [ رواه البخاري ومسلم ]

"Mikatlar, hac ve umre yapmak isteyen (adı geçen) beldelerin halkları ile o beldelerin halklarından olmayıp o mikatlar üzerinden gelenler içindir." (Buhârî; hadis no: 1524. Müslim; hadis no: 1181)

Burası sizin aslî mikat yerinizdir. es-Seylu'l-Kebîr'e gelince, eğer Tâif yolundan Mekke'ye gelirseniz buradan ihrama girebilirsiniz.