Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Kabristanın üzerine yapılan binada namaz kılmak

Soru

Kabristanın üzerine yapılan binanın ikinci ve üçüncü katında namaz kılan bir cemaat bulunmaktadır. Onların kılmış oldukları namazları câiz (geçerli) midir? Geçerli ise kılmaya devam etsinler mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Eğer bina müstakil ise ve namaz kılınan yerde kabirler yoksa, kılınan namaz sahihtir (geçerlidir). Eğer birinci veya ikinci veyahut da üçüncü katta namaz kılarlarsa, bunda da bir sakınca yoktur ve namazları sahihtir. Ancak namaz kıldıkları katlarda kabirler varsa, örneğin namaz kıldıkları birinci katta kabirler varsa, bu takdirde kabirlerin yanında veya arasında kılınan namaz sahih olmaz. Çünkü Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

أَلَا وَإِنَّ مَنْ كَانَ قَبْلَكُمْ كَانُوا يَتَّخِذُونَ قُبُورَ أَنْبِيَائِهِمْ وَصَالِحِيهِمْ مَسَاجِدَ ، أَلَا فَلَا تَتَّخِذُوا الْقُبُورَ مَسَاجِدَ، إِنِّي أَنْهَاكُمْ عَنْ ذَلِكَ   رواه مسلم

"Dikkat edin. Sizden önceki (ümmet)ler, nebilerinin ve sâlih kimselerinin kabirlerini mescitler edinirlerdi.Sakın siz de kabirleri mescitler edinmeyin. Zirâ ben sizi ondan yasaklıyorum." (Müslim)

Yine şöyle buyurmuştur:

لَعَنَ اللَّهُ الْيَهُودَ وَالنَّصَارَى اتَّخَذُوا قُبُورَ أَنْبِيَائِهِمْ مَسَاجِدَ    متفق عليه

"Nebilerinin kabirlerini mescitler edinen yahûdi ve hıristiyanlara Allah lânet etsin." (Buhârî ve Müslim)

Binanın etrafında kabirler olsa bile, üzerine bina yapılan yerin üzerinde hiçbir kabir yoksa, fakat binanın etrafında, önünde veya arkasında veya sağında veyahut da solunda kabirler varsa, -yani binânın bulunduğu yerde kabristan yoksa-, bunun namaza hiçbir zararı olmaz.

Yok eğer bina daha önce kabristanın bulunduğu yer ise ve orası gasbedilip bina yapılmışsa, kılınan namaz sahih değildir. Ne binada, ne birinci katta, ne ikinci katta ne de üçüncü katta namaz kılınabilir. Çünkü binanın yeri, gasbedilen kabristana âittir. Bu binada oturanların da orada kalmaları ve orada namaz kılmaları onlara helal değildir. Aksine kabristanın üzerine inşa edilen bu binanın kabristandan kaldırılması gerekir. Çünkü bu zulümdür, kabristana yapılan bir saldırı ve onun hakkına tecavüzdür."

Kaynak: Kıymetli Şeyh Abdulaziz bin Baz, Fetevâ Nûrun ala’d-Derb.