Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Farz namazın akabinde topluca istiğfarda bulunmak

Soru

İmam namazı bitirince (selâm verdikten sonra) toplu bir halde açıktan istiğfarda bulunmaktadır. Bu davranış câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi'nin fetvâlarında şöyle gelmiştir:

"Beş vakit farz namazların, müekked ve gayri müekked sünnetlerin akabinde açıktan duâ etmek veya bu namazlardan sonra devamlı bir şekilde topluca duâ etmek münker bir bid'attır. Çünkü bu konuda ne Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den, ne de ashâbından -Allah onlardan râzı olsun- bir şey sâbit olmuştur." ("İslâmî Fetvâlar"; c: 1, s: 319)

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için (10491) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.