Çarşamba 15 Şevval 1445 - 24 Nisan 2024
Türkçe

Hac farîzasını bir an önce edâ etmeye çalışmak

Soru

Yoluna gücü yetme şartını yerine getirdiğim halde hac farîzasını edâ etmeyi bir veya iki yıl ertelemem câiz midir? Çünkü ben, bu yıl hac farîzasını edâ edersem, iki yıl âilemi ve eşimi ziyâret etmekten uzak kalacağım. Zirâ hac farîzasını edâ etmek ile âilemi ziyâret etmek imkânını birlikte bulamayacağım.Buna göre ya hac farîzasını edâ etmeliyim, ya da haccı erteleyip âilemi ziyâret etmeliyim.
Beni bu konuda yadınlatır mısınız?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Müslümanın, ne zaman güç yetirdiğinde bir an önce hac farîzasını edâ etmeye çalışması gerekir. Çünkü müslüman, hac farîzasını ertelediği zaman başına ne geleceğini bilemez.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

... وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلاً وَمَنْ كَفَرَ فَإِنَّ اللهَ غَنِيٌّ عَنِ الْعَالَمِينَ [ سورة آل عمران من الآية: 97 ]

"Yoluna gücü yetenlerin Beytullah'ı haccetmeleri, Allah'ın insanlar üzerindeki bir hakkıdır. Kim de (haccın farz oluşunu) inkâr ederse, bilsin ki Allah, âlemlerden (onun haccından ve diğer amelinden) müstağnîdir. (Kimseye muhtaç değildir, her şey O'na muhtaçtır.)" (Âl-i İmrân Sûresi: 97)

Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'den rivâyet olunduğuna göre o şöyle buyurmuştur:

تَعَجَّلُوا إِلَى الْحَجِّ -يَعْنِي الْفَرِيضَةَ-، فَإِنَّ أَحَدَكُمْ لَا يَدْرِي مَا يَعْرِضُ لَهُ. [ رواه أحمد وحسنه الألباني في إرواء الغليل ]

"Farz haccı edâ etmek için acele edin. Çünkü biriniz, başına ne geleceğini bilemez." (Ahmed, 1/314. Elbânî, "İrvâu'l-Ğalîl", hadis no: 990'da hadisin hasen olduğunu belirtmiştir.)

Başarı, Allah Teâlâ'dandır.

Kaynak: "İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları", c: 11, s: 17