Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

TELEVİZYON SEYRETMESİ SEBEBİYLE ELLE BOŞALAN (MASTURBASYON YAPAN) KİMSE

Yayınlama tarihi : 16-09-2009

Gösterimler : 20034

Soru

Ben, ele boşalma (masturbasyon yapma) ile müptalâ olmuş bir kimseyim. İşin kötü tarafı ben, dînine bağlı (mültezim) bir kimseyim. Televizyon seyretmemek için nefsimle mücâdele ediyorum ama şehvetim geldiğinde bu mücâdeleyi kaybediyor ve onu giderene kadar televizyon seyrediyorum. Bu kötü âdetin (elle boşalmanın) çözümü nedir? Şehvet geldiği zaman nefsim televizyon seyretmeye beni teşvik ediyor. Ardından o işi yapıncaya kadar oturup sabrediyorum. Bunun çözümü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, Allah Teâlâ'yadır.

Birincisi:

Elle boşalmak (masturbasyon yapmak), haramdır. Bu meseleyi, (329) nolu sorunun cevabında açıklamıştık. O sorunun cevabına dönebilirsiniz.

Sizin,bu davranıştan tevbe etmeniz, onu derhal terketmeniz, ona pişmanlık duymanız ve bir daha ona dönmemeye azmetmeniz gerekir.

İkincisi:

Bu haram olan kötü âdetin tedâvisine gelince, size şunları tavsiye edebiliriz:

- Haram olan şeylere bakmaktan gözlerinizi sakındırmanız gerekir. Çünkü haram bakış, şeytanın oklarından birisidir. Siz, şimdi şehvetinizi elle boşalmayla gideriyorsanız, bu şehveti, eşcinsellik ve zinâ gibi, elle boşalmaktan daha büyük ve daha çirkin olan diğer büyük günahlara yönelmesine engel olmaya gücünüz yetmeyecektir.

- Yalnız başına kalmaktan uzak durmanız gerekir. Zirâ sürüden ayrılan koyunu kurt kapar. Şeytan tek olan kimseye musallat olur, iki kişiye musallat olamaz. Üç kişiden daha da uzaktır.

- Evlenmek için acele etmeniz gerekir. Evlilik, şehveti başka tarafa yönlendirmenin tek mübah yoludur. Evlenmeye gücünüz yetmiyorsa, bol bol oruç tutmalısınız. Oruç, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in, evlenmekten âciz olan (evlenemeyen) gençlere olan vasiyetidir. Oruçta nefsi terbiye etme, gözü harama bakmaktan sakındırma ve ferci (ırzı) koruma vardır.

- Allah Teâlâ'yı bol bol anmanız, O'na istiğfarda bulunmanız, O'nu tesbih etmeniz ve Kur'an okumanız gerekir. Kim bununla meşgul olursa, şeytan onu aldatmak ve saptırmak için bir yol bulamayacaktır.

-Allah Teâlâ'nın, sizi, haramlardan ve haramlara götüren yollardan uzak tutması için samimi bir şekilde duâ etmeniz gerekir.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ [ سورة غافر الآية:60]

"Rabbiniz şöyle buyurdu: Yalnızca bana duâ edin (ibâdeti yalnızca bana yapın) ki duânıza icâbet edeyim.Yalnızca bana ibâdet etmekten büyüklenenler, aşağılanarak (zelîl bir halde) cehenneme gireceklerdir." (Ğâfir -Mü'min- Sûresi: 60).

- İyi arkadaş edinmelisiniz. İyi arkadaş, size ancak hayırlı olan şeyi gösterir.

Nitekim Ali b. Ebî Tâlib -Allah ondan râzı olsun- bu konuda şöyle demiştir:

"Onların arasında Allah'a karşı gelmemem (isyan etmemem), kardeşlerime şeref olarak yeter."

(3633) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.Orada televizyon seyretmenin hükmünü detaylı olarak bulabilirsiniz.

Bu konuda şu soruların cevaplarına da bakabilirsiniz:

(20229) nolu sorunun cevabında gözleri harama bakmaktan sakındırmanın yolları detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

(20161) nolu sorunun cevabında şehvetin ve onu başka tarafa yönlendirmenin çözümü detaylı bir şekilde açıklanmıştır.