Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Kadir gecesi, ülkelere göre farklı olur mu?

Soru

Kadir gecesi, bütün müslümanlar için aynı Kadir gecesi midir, yoksa ülkelere göre farklı mı olur?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kadir gecesi,farklı ülkelerde de olsa aynı gecedir.Buna göre Arap ülkelerinde akşam güneşin batışıyla Kadir gecesi başlar. Yine Afrika ülkelerinde akşam güneşin batılıyla Kadir gecesi başlar. Diğer ülkelerin Kadir gecesi de böyledir. Bir ülkede güneş battıkça orada Kadir gecesi başlar. Bu süre 20 saatten fazla sürmüş olsa bile onlar için Kadir gecesi, diğer ülke insanları için de yine Kadir gecesi sayılır. Meleklerin Kadir gecesinde hem bunlara, hem onlara inmesinde bir engel yoktur.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak: Abdullah b. Cibrîn -Allah ona rahmet etsin