Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Namazda kendisine sürekli vesvese gelen kadının kadınlara Terâvih namazı kıldırması câizdir

Soru

Namazda kendisine sürekli vesvese gelen bir kadının, müslüman bacılarına Terâvih namazı kıldırması ve evde onlara imamlık yapması câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Namazın şartlarını, rükünlerini, farzlarını ve vâciplerini yerine getirdiği sürece bu kadının, müslüman bacılarına Terâvih namazını cemaatle kıldırmasında ve onlara imamlık yapmasında bir sakınca yoktur. Umulur ki bu imamlık, kendisine çeki düzen vermesi ve vesveseye uymaması konusunda ona yardımcı olur.

Böyle yaptığı takdirde, -Allah'ın izniyle- onun şüpheleri yok olup gidecek ve arkasında namaz kılan bayan cemaatin varlığı ile namazını daha da düzenli kılacaktır.