Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Bir erkek, Ramazan'dan kalan kaza orucunu tutan hanımıyla cinsel ilişkiye girerse, ikisine ne gerekir?

Soru

Benim hanımım geçen yılın Ramazan ayından kalan kaza orucunu henüz Ramazan ayı gelmeden önce tutarken onunla cinsel ilişkiye girdim.Fakat bu yılın Ramazan ayı gelmeden de kaza orucunun hepsini tutamadı.
Not: Hanımım Ramazan orucunun kazasını tutmak için benden izin istediğinde ona izin vermiştim.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Birincisi:

Ramazan orucunun kazası veya yeminin keffâreti gibi farz veya vâcip oruca başlayan birisinin, hastalık veya yolculuk gibi bir mazereti olmadan orucunu bozması câiz değildir.

Bir kimse, -mazereti olsun veya olmasın-, başladığı orucunu bozarsa, oruç onun zimmetinde kalır. Buna göre orucunu bozduğu günün yerine başka bir gün oruç tutması gerekir. Eğer mazeretsiz olarak orucunu bozmuşsa, o günü kaza etmekle birlikte bu haram fiilinden dolayı Allah Teâlâ'ya tevbe etmesi gerekir.

Hanımınıza keffâret gerekmez.Çünkü keffâret, sadece Ramazan'ın gündüzünde cinsel ilişkiye girmekten dolayı gerekir.

Nitekim (49885) nolu sorunun cevabında bunun açıklaması geçmişti. O sorunun cevabına bakabilirsiniz.

İkincisi:

Hanımınızın orucunu bozmakla kötü bir iş yapmış oldunuz. Çünkü hanımınız, kocasının izniyle Ramazan orucunun kazasına başlamıştır. Dolayısıyla kocasının onun orucunu bozma hakkı yoktur.

Bu fiilinizden dolayı ikinizin de Allah Teâlâ'ya tevbe etmeniz, yaptığınız şeye pişman olmanız ve bir daha bu fiile dönmemeye kesin karar vermeniz gerekir. Eğer hanımınızı bu işe zorlamışsanız, ona günah yoktur.