Cuma 17 Şevval 1445 - 26 Nisan 2024
Türkçe

Meni, Mezi Ve Islaklık Arasındaki Fark

Soru

Kadından çıkan sıvılar ne zaman meni olarak sayılır ve gusül gerektirir? Ne zaman  salgılar abdesti gerektirir? Bu konuda net bir cevap alamadığım için tüm sıvıları abdesti bozan sıvı olarak sayıyorum ve sadece cinsel ilişkiden sonra yıkanıyorum. Bu konuda farkları anlatır mısınız?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kadından çıkan sıvılar, Meni, mezi veya normal salgılar (nem) olabiliyor. Tüm bunların her birisinin kendine özel hükmü mevcuttur.

-Meni ve özellikleri:

İnce ve sarıdır. Bu tanım Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’den şöyle bildirilmiştir: “Erkeğin suyu beyaz ve yoğundur. Kadının suyu ise ince ve sarıdır” (Muslim 311)

Kokusu hamur kokusuna benzer. Çıktığı zaman insana haz ve şehvet duygusu verir. Çıktıktan sonra şehvet kırılır.

-Mezi ise şeffaf bir sudur. Yapışkan olup şehvet düşüncesi vb. durumlarda çıkar. Çıkışı insana haz vermez çıktıktan sonra da şehvet kırılmaz.

-Nem ve rutubet ise vajinadan çıkan şeffaf su olup kadın bunu hissetmeyebilir. Miktarı ise kadından kadına fark eder.

Hüküm açısından Meni, mezi ve nem arasındaki fark ise:

Meni tahir/temiz olup elbiseyi yıkamak gerekmez. Ancak çıktığı zaman ister uykuda ihtilam şeklinde ister uyanıkken çıksın ister cinsel ilişkide olsun, gusül/boy abdesti gerektirir.

Mezi ise necis olup vücuda bulaştığı zaman mutlaka lokal temizleme gerektirir. Ancak elbiseye bulaştığı takdirde su püskürtmek yeterlidir. Mezinin çıkışı abdesti bozar fakat gusül gerektirmez.

Nemli salgılar ise temiz olup yıkamayı gerektirmediği gibi elbiseyi de yıkamak gerekmez. Ancak abdesti bozar. Şayet sürekli salgı mevcutsa her namaz için vaktinde abdest alır  ve abdestle namazı kılar bu sırada akıntı olsa bile önemi yoktur.

Daha fazla bilgi için  ( 2458 )  ve ( 50404 ) nolu soruların cevaplarına bakınız.