Cuma 17 Şevval 1445 - 26 Nisan 2024
Türkçe

Hırsızlık içinde yetişti, namazı ve orucu bıraktı ancak tövbe etmek istiyor.

Soru

Hatırladığım günden beri hırsızlık yaparım, bunun yanlış olduğunu anladım, bazı günlerde hırsızlığı bırakıyorum ve tövbe ederim ancak tekrar çalmaya dönüyorum. Bundan dolayı eşimin ailesiyle birkaç problem yaşadım. O günden sonra tekrar bu işi tekrar yapmamaya karar verdim. Böylece yaklaşık bir sene boyunca hırsızlık yapmadım. Ancak sonra tekrar başladım, küçük şeylerle başladım daha sonra büyük şeyleri çalmaya başladım. Bu alışkanlıktan nasıl kurtulacağımı bilemiyorum, bu konuda çok öğüt dinledim farklı yöntemler denedim. Kurşun kalemi, para, meyve suyu ve çikolatayı kimden çaldığımı hatırlamıyorum. Fakat eşimin cüzdanından, yakın kız arkadaşımın çantasından, annemden ve babamdan çaldığımı hatırlıyorum. Namaz kılmıyorum, oruçta tutmuyorum, kaç defa orucumu bozduğumu hatırlamıyorum. Acaba ben kafir mi oldum? Allah beni affeder mi? Allah’a nasıl yakın olabilirim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Cevap: ,

Sorunuzda haram olan bir takım şeyleri yaptığınızı anlattınız bunların en büyüğü namazı terk etmektir. Nitekim namazı tamamen bırakmak alimlerin tercihli görüşüne göre küfürdür. Bu konuda 5208 nolu sorunun cevabına bakınız.

Hırsızlık büyük günahlardandır, aynı şekilde mazeretsiz orucu bozmak veya tamamen oruç tutmamak büyük günahlardandır.

Sana vacip olan şey Allah’a tövbe edip namazları vaktinde kılman, ramazan ayı orucunu tutman ve hırsızlığı bırakmandır.

Ne zaman Allah’a samimi bir şekilde tövbe edersen ve kötü alışkanlıkları bırakmada nefsinle ciddi olursan bunların hepsi Allah’ın izniyle kolaydır.

Bunları başarabilmen için aşağıdaki hususları yapman etkili olacaktır:

Yüce Allah tövbe edenleri sevdiğini bilmen gerekir, Allah pişman olanları kabul eder, nitekim O kullarını tövbeye çağırmakta olup şöyle buyurmaktadır: “…….. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!”Nur 31

Allah cömertliğinden dolayı günahları sevaplara dönüştürür zira bu konuda şöyle buyurmaktadır: “Onlar, Allah ile beraber başka bir ilâha kulluk etmeyen, haksız yere, Allah’ın haram kıldığı cana kıymayan ve zina etmeyen kimselerdir. Kim bunları yaparsa ağır azaba uğrar. Kıyamet günü onun azabı kat kat artırılır ve horlanmış olarak orada ebedî kalır.  Ancak tövbe edip de inanan ve salih amel işleyenler başka. Allah işte onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”Furkan 68-70

Kesinlikle tövbe etmekte tereddüt etme, günahın büyüklüğünü düşünme, şüphesiz Allah büyük günahları affetmek zor gelmez, O Allah tövbeleri kabul eden ve esirgeyendir. Küfür, şirk ve bunlar dışından ki günahları da affeder. Az olsun çok olsun önemli olsun önemsiz tüm günahları affeder.

2- tövbe edecek zamana kadar seni sağ bırakıp öldürmediğini nimeti düşün, vakit kaybetmeden hemen tövbeye yönel.

3- Yaptığın işlerin kötülüğünü düşün, ayrıca Allah’a nankörlük olması bakımından bir bak. Allah’ın nimetlerine karşı isyanla karşılık vermek nasıl kabul edilir? Mümin bir kadın Allah onu günah işleyerek görmesine nasıl razı olabilir!?

4-İyi arkadaşlar edin, vaktini ibadet ve faydalı işlerle geçir, insana kötü arkadaş ve boş vakitten daha zararlı bir şey yoktur.

5- Allah sizi hidayete erdirmesi, gönlünüzü ibadetlere yöneltmesi ve Allah’ın emirlerini yerine getirebilmeniz için Allah’ çokça dua edin.

Bil ki daha önceden kılmadığınız namazlar ve tutmadığınız oruçları kaza yapmanıza gerek yok, ancak çokça nafile kılmanız gerekir.

Çaldığınız mallar ise gücün yeterse onları sahiplerine geri vermen lazım, kimseye haber vermeden aldığını hatırlayıp bir şekilde iade et.

Eğer iade edemezsen senin zimmetin de borç olarak kalır, sahibine iade etmeden vefat edersen umulur ki samimi tövbe ile Allah seni affeder ve mal sahiplerine onun yerine başka nimetler verir.

Mademki bu alışkanlık küçüklükten sizde kök salmışsa güvenilir uzman bir psikoloğa görünmenizi tavsiye ederiz. Bunun üzerine gerekli tedavi yöntemleri önerir veya davranışlarla ilgili yönlendirmelerde bulunabilir.

Yüce Allah’ın sizi affetmesini, durumunuzu düzeltmesini dileriz.Ve onun emirlerini yerine getirmenize yardım olsun.

En doğrusunu Allah bilir.