Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Uçakla Medine\'den Cidde\'ye giden kimse, umre için ihrama nasıl girmelidir?

Yayınlama tarihi : 01-12-2010

Gösterimler : 6611

Soru

Medine'den uçağa binip Cidde'ye giden ve umre yapmak isteyen bir kimse, ne yapmalıdır?
Bu kimse, Medine havaalanında ihramı giymesi ve uçağa binerken umreye niyet etmeli midir? Yoksa ne yapmalıdır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Umre yapmak üzere Medine'den Mekkeye uçakla yolculuk yapmak istediğinde boy abdesti alman, namaz abdesti alman ve ihram elbiseni giymen meşrûdur.

Uçak havaalanından havalandıktan sonra umre için telbiye getirip ihrama girersin. Bütün bunların da Medine halkının mikat yeri olan Abyâr Ali'yi geçmeden önce olması gerekir.

Başarı Allah Teâlâ'dandır.

Allah Teâlâ, Peygamberimiz Muhammed'e, O'nun âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin." (İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimi Komitesi)

Abdulaziz b. Abdullah b. Baz (başkan), Abdurrezzak Afîfî (üye), Abdullah b. Ğudeyyân (üye). Abdullah b. Kuûd (üye)