Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Eşler arasındaki şiddetli ihtilaflarda talak tavsiye edilir mi?

Soru

Ben evli birisiyim, bir eşim ve çocuklarım var. Fakat eşim ile daima tartışma içerisindeyim. Defalarca sorunların çözülmesini denedim fakat fayda vermedi. Eşim boşanmaya razı değil. cinsel açıdan da beni tatmin etmiyor. Örf olarak ikinci kez evlenmem mümkün değil. zaten insanlar kızlarını evli insanlara vermiyorlar. Ben durumun bu şekilde devam etmesi halinde yanlış bir iş yapmaktan korkuyorum. Durumum hakkında en doğru yolu gösterir misiniz? Sizden nasihat ve bu sorundan kurtulmanın çözüm yolunu bulmanızı temenni ediyorum. Allah sizi mükafatlandırsın.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi: Sorunsuz bir aile yoktur. Ancak bu sorunların çözümü bazen kolay olur bazen zor. Kendisinin veya başkasının sorununu çözmek isteyen birisinin yapması gereken, bu ihtilafa nefrete ve çekişmeye götüren sebepleri araştırmasıdır. Gerek bunlar iki eş arasında olsun gerek arakadaş gerekse baba ve oğul arasında.

Biz seninle eşin arasındaki ihtilafın sebebini bilmiyoruz. Bundan dolayı yapabileceğimiz senin ve başkalarının faydasına olacak nasihatlerde bulunmaktır.

Seninle eşin arasında meydana gelen sorunların sebebini araştırman gerekir, belki de sorunun temelinde sen olabilirsin. Belki bu sorun değiştiremediğin bir huyundan, eşine karşı iyi davranmaman veya eşine ve çocuklarına gerekli ilgiyi göstermemen gibi türlü türlü sorunlar olabilir. Yapılması gereken en önemli şey hatalarını düzeltmen ve eğer ihtilafın sebepleri senden kaynaklanıyorsa, sebepleri bitirmek suretiyle ihtilafları bitirmendir. Bilmen gerekir ki, eşe güzel muamelede bulunmak, yaptıklarından dolayı övgüde bulunmak ve ilgi göstermek, evin gereklerini karşılamakla birlikte çocuklarla ilgilenmek bunların hepsi kadının kocasına karşı memnuniyet oluşturur. Ve bu da eşler arasında sevgiye neden olur, evin her köşesine şefkat saçar.

Fakat sorunların sebebi kadın tarafından ise; hikmetle ve güzel nasihatlerle bunun tedavisine gitmek gerekir. Bir kocanın yapacağı en kolay şey eşini kendisine itaat ettirmesi , sevmediği şeyleri sevdimesi, sevdiği şeylerden de uzaklaştırmasıdır. Çünkü kadın ne zaman kocasından razı olursa, onun istediği şekilde yaşamaya da razı olur, bunlardan razı olması veya sevmesi şart değildir. Bu kadınların tabiatıdır. Bundan dolayı kadın kocasına tabi olur. Müslüman bir kadının kafir bir erkek ile evlenmesi de bu sebeple yasaklanmıştır, yine aynı sebeple kocanın da iyi seçilmesi ve güzel ahlaklı dindar birisi olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kadın kocasının kötü huylarından etkilenir.

İkincisi: Bazen karı ile ile kocanın tabiatları birbirine uymayabilir. Erkek, eşine iyi davranamadığı gibi, kadın da kocasının mübah isteklerini yerine getirememesi söz konusu ise, işte o zaman ayrılacakları durak olur. Bu şekilde kalmak vakti boşa harcamak olur, sorunları ve günahları artırmaya neden olacaktır.

Soru da anlatıldığına göre söyleyebiliriz ki: Eğer koca, eşinin düzeleceğini ummuyorsa ve sorunun sebebi de değil ise, önlerinde boşanmadan başka birşey görünmemektedir. En son ilaç dağlamaktır. Kadının razı olup olmaması şart değildir. Hatta boşanmanın gerçekleşmesi açısından kadının rızasının olmaması muteber değildir. Şu sebeplerden dolayı boşanmanın çare olduğunu söylüyoruz:

     1-Aranızdaki anlaşmazlıkların uzun süre devam etmesine rağmen eşinin düzelmemesi,

     2-Çevren sebebiyle ikinci kez evlenememen,

     3-Cinsel isteklerini karşılamamasından dolayı harama düşme endişesi.

     Eşine kendisini düzeltmesi için bir zamana kadar son bir fırsat vermelisin. Eğer bir değişiklik olmazsa boşanma konusunda tereddüt etmemelisin. Harama düşmekten sakınmalısın. Sen şimdi evlisin, eğer bir harama düşecek olursan (Allah göstermesin) cezan recm olur. Allah’ın haram kıldığını işleyenler konusunda İslam’da çezalar çok çetindir. Çok dikkatli olmalısın.

Başarı Allah'tandır.