Pazar 19 Şevval 1445 - 28 Nisan 2024
Türkçe

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in Evlilikteki Metodu

Soru

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in evlilikteki (Mehir, düğün kutlaması, düğün yemeği vs.) metodu nasıldı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem evliliğe dair metodu şu şekildeydi: evliliğin kolaylaştırılmasını teşvik eder, nikahın ilan edilmesi ve duyurmasını emreder, bu bağlamda sevinç ve mutluluk gösterilmesini, ziyafet verilmesi ve buna davet edilmesini, davet edilenlere katılmalarını emretmesini, davet edilenin oruçlu ise ziyafete katılmasını ve ev sahibine dua etmesini (yemek yemesi de gerekmez) ve daha sonra iyi ilişkiler kurulmasını ve bunun sebeplerinin takip edilmesini emrederdi.

Bu konuda detaylar ise şöyledir:

Birincisi: Mehri Kolaylaştırmak

Beyhakî 14721’de Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Mehirlerin en hayırlısı en kolayıdır.” Ebu Davud rivayetinde ise: “Nikahların en hayırlısı en kolayıdır.” Elbani sahih, dedi.

Avnulmabud’da şöyle yazılıdır: “En kolayı demek; mehir vb. hususları erkeğe hafifletmektir”. Şeyh el Aziz şöyle dedi: “En az veya evlilik için en kolay olanıdır.”

“Kadının bereketli olmasının nedenlerden biri de evliliğe giden yolu kolaylaştırması, mehirde kolaylık tanıması ve doğurgan olmasıdır (Çocuk sahibi olmayı sevmesi).” (Ahmed 23957, İbn Hibbân 4095, Elbani 2235)

Ömer b. Hattab (r.a.)’dan rivayete göre, şöyle demiştir: “Dikkat edin! Kadınların mehirlerini çok yükseltmeyin. Mehirleri çoğaltmak bu dünyada bir şeref ve Allah katında da iyi bir Müslümanlık modeli olsaydı Allah’ın Rasûlü buna hepinizden daha layık olurdu. Halbuki Rasulullah (s.a.v.)’ın on iki ukiyye’den fazla mehir karşılığında, kadınlardan hiçbirini kendisine nikahladığını ve kızlarından hiçbirini de başkalarına nikahladığını bilmiyorum.” (Tirmizî 1114, Elbani sahih, dedi.)

Ukiyye 40 dirhem olup 2.975 gr. gümüş ağırlığındadır.

İkincisi: Nikâhı İlan Etmek

Aişe (r.a)’den rivayetle Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Nikahı ilan ediniz.” (Tirmizî 1089, Elbani el İrva 7/50)

Muhammed bin Hatib (r.a)’den rivayetle Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi:

 “Helal olan nikâh ile haram olan nikâhı birbirinden ayıran şey, nikâhı sözlü olarak ve def çalarak ilan etmektir.” (Nesâî 3369)

Nikahta defe vurmak kadınlara özeldir.

İbn Hacer şöyle dedi: Def konusunda gelen sağlam hadisler, kadınlara özel izin olduğunu gösterir. Bu nedenle erkekler onlarla kıyas edilmez. Zira erkekler kadınlara benzeme hususunda sakındırılmıştır.

Üçüncüsü: Düğün Yemeği

Düğün yemeği müekked bir sünnet ve nikâhı ilan etmek için bir vesile olup mutluluğu ve sevinci gösteren bir ikramdır.

Enes (r.a)’ten rivayet edildiğine göre Abdurrahman b. Avf evlendiğinde Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem ona şöyle dedi: “Bir koyunla da olsa ziyafet çek.” (Buhari, Muslim)

Bazı alimlere göre şu hadis gereğince düğünde ziyafet çekmek vaciptir: “İbn Bureyde babasından şöyle aktarır: "Ali r.a, Fatime r.a ile evlenirken Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Düğün için mutlaka bir ziyafet lazım…”" (Elbani Edab el Zifaf 72)

Bir kimse düğün yemeğine davet edildiği takdirde icabet etmesi vaciptir. Abdullah b. Ömer (r.a)’den rivayetle Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Biriniz düğün yemeğine çağırıldığı zaman icabet etsin.” (Buhari, Muslim)

İbn Useymin Rahimehullah şöyle dedi:

Alimler şöyle der: "Kişinin yaptığı ilk düğün/yemek davetine icabet edilmesi vaciptir. Bu daveti davet sahibi ister kendisi bizzat yapsın ister vekiliyle veya bir kartla iletmiş olsun fark etmez. Ancak icabetin vacip olması için ziyafette münkerin/şeriata aykırı bir şeyin bulunmaması gerekir. Şayet kötü bir durum varsa ve sadece onu olmaması gerekir. Şayet bu münkeri değiştirecek/bertaraf edecek imkânı varsa icabet etmesi vacip olur. Aksi takdirde icabet edilmez." (Lika bab el Meftuh 13/133) daha fazla bilgi için (22006 ) nolu sorunun cevabına bakınız.

Et olmadan da ziyafet çekilebilir.

Enes b. Mâlik r.a şöyle demiştir: Nebî Sallallahu Aleyhi ve Sellem Medine ve Hayber arasında üç gece kalarak orada Safiye validemizle evlenip gerdeğe girdi. Ben de Müslümanları onun düğün yemeğine çağırdım. Yemekte ne et ne de ekmek vardı. Bilal'e deriden sofra getirmesini emretti ve sofra kuruldu. Sofranın üzerine hurma, kuru­tulmuş yoğurt ve yağ konuldu. (Buhari 4213)

Dördüncüsü:

Evlenen kişiye tebrik etmek müstehaptır. Ebu Hureyre (r.a)’den rivayetle Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem yeni evlenen bir insanı tebrik edeceğinde şöyle tebrik ederdi:

"Allah mübarek etsin, sana bereketler ihsan etsin, ikinize de hayırlı kılsın"

Beşincisi:

Erkeğin gerdeğe girdiğinde şunları yapması müstehaptır:

-Kadına yumuşak ve nazik davranması

Esma binti Umeys r.a şöyle dedi: “Ben, Aişe’yi zifaf için hazırlayan arkadaşıydım, sonra başka kadınlarla birlikte onu Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’e getirdik. Rasulullah’ın yanında sadece bir kap süt vardı. Ondan içti ve kabı Aişe (r.a)’ye uzattı. Aişe utanarak başını önüne eğdi. Bizler; Aişe’ye Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in elini geri çevirmemesini ve sütü almasını söyledik. Bunun üzerine utanarak aldı ve ondan biraz içti. Rasulullah Aişe’ye sütün geri kalanını arkadaşlarına ikram etmesini söyledi. Biz de iştahımız olmadığını söyledik. Rasulullah şöyle dedi: “Açlığı ve yalanı bir arada bulundurmayınız.” (Ahmed 26925,Elbani 19)

-Elini eşinin üzerine koyup dua etmesi

Amr bin Şuayb babasından, o da dedesinden Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in şöyle dediğini rivayet eder: "Biriniz bir kadınla evlendiği ya da bir köle satın aldığı zaman (şöyle) dua etsin:

“Ey Allah'ım! Senden bunun hayrını ve onda yarattığın huyların hayırlısını istiyorum. Bunun şerrinden ve yaratılışındaki huyların şerrinden de sana sığınıyorum.”" (Ebu Davud 2160, Elbani sahih, dedi.)

-İki eşin birlikte iki rek’at namaz kılması müstehaptır:

İbn Ebi Şeybe (17156), Şakîk’ten şöyle rivayet eder: Abdullah b. Mesud’a bir adam geldi ve şöyle dedi: “Genç bir kızla evlendim fakat benden nefret etmesinden korkuyorum. Abdullah şöyle dedi: “Ülfet ve sevgi Allah’tan, nefret ise şeytandandır. Şeytan sizi helal olandan nefret ettirmek istiyor. Kız sana geldiğinde senin arkandan iki rek’at namaz kılmasını emret.” (Elbani 24)

-Cinsel ilişkide bulunduğu zaman hadiste geçen şu duayı okuması
İbn Abbas (r.a)’tan rivayete göre, şöyle demiştir: "Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

“Sizden biriniz karısına cinsel ilişkide bulunacağı zaman:

"Allah’ın adıyla, Allah’ım! Bizi şeytandan uzak kıl ve onun şerrinden koru, bize vereceğin neslimizden şeytanı ve şerrini uzaklaştır." der ve o ilişkiden bir çocuk meydana gelirse şeytan ona zarar veremez.”"

Nihayetinde kişinin eşiyle güzel geçinmesi, onun hakkında Allah’tan korkması ve aynı şekilde eşinin de onun hakkında Allah’tan korkması tavsiye edilir.

Yüce Allah şöyle dedi:

“Onlarla güzellikle geçinin. Eğer onlardan hoşlanmıyorsanız, sabredin, hoşlanmadığınız bir şeyi Allah çok hayırlı kılmış olabilir.” (Nisa 19)

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: "Kadın beş vaktini kılar, ramazan orucunu tutar, namusunu korur, kocasına itaat ederse ona işte cennet vardır. “Hangi kapısından girmek istersen o kapıdan içeri gir.” denilir."