Salı 14 Şevval 1445 - 23 Nisan 2024
Türkçe

Mescid inşaatı için bağışlanan malda zekat yoktur

Soru

Mahalle sakinleri mescidin inşaatı için bağışta bulundular fakat bazı sebeplerden dolayı inşaata başlanamadı. Bu durum üzerinden bir yıl geçmesiyle biriken malın zekâtını vermek gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Mescitler gibi genel maslahat veya fakirler için toplanan malda zekât yoktur. Çünkü bu belirli bir kişinin malı değildir.

Nevevi Rahimehullah şöyle dedi: “Şayet zekât malları; mescitlere, gazilere, yetimlere veya fakirler gibi genel bir amaca vakfedilmişse bunda zekat yoktur. Çünkü belirli bir kimsenin malı değildir. (el Mecmu 5/311)

Bahçe meyveleri ve arazi geliri mescitlere, köprülere, okullara, fakirlere, mücahitlere, gurbetçilere, yetimlere, dullara vb. kişilere vakfedilmişse bu mallarda zekât yoktur. Fakat mallar belirli bir kişi veya belirli bir topluluğa vakfedilmişse veya falan kişinin çocuklarına vakfedilmişse bu durumda bunun onda biri zekât olarak verilmesi gerekir. Çünkü mülkiyet gerçekleşmiş olup onda tasarruf hakkına sahiptirler. (el Mecmu 5/483)

Şeyh İbn Baz Rahimehullah’a şöyle soruldu:

Bir takım hayırseverler bir mescidin inşası için bana bir miktar para verdiler. Bu para bende bir seneden fazla bir zaman kaldı. Bunun zekâtı var mı?

Cevap: Bu malda zekât yoktur. Çünkü bu malın sahipleri onu Allah yolunda infak ettiler. Sana düşen görev bu amacı yerine getirmendir. (Mecmu el Fetava 14/37)

Sonuç olarak mescit inşası için toplanan malda zekât yoktur.