Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Kur'an okurken başkasıyla konuşmanın hükmü

Yayınlama tarihi : 25-06-2012

Gösterimler : 42099

Soru

Kur'an okurken başkasıyla konuşmak câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Bu konuda bir sakınca olduğunu bilmiyoruz. Bir müslümanın Kur'an okurken konuşmasında da bir sakınca olduğunu bilmiyoruz. Fakat kalbiyle düşünebilmesi ve akıl edebilmesi için Kur'an okumaya devam etmesi ve konuşmayla meşgul olmaması, kendisi için daha evlâdır. Eğer konuşmayı gerektiren bir durum yok ise, bu daha fazîletlidir.

Eğer konuşmayı gerektiren bir durum varsa, Allah'ın izniyle konuşmasında, ardından da tekrar Kur'an okumaya devam etmesinde bir sakınca yoktur.

Örneğin kendisine selâm veren kimsenin selâmını alması gibi.

Yine, müezzin ezân okuduğunda Kur'an okumayı bırakıp susması ve müezzine icâbet etmesi (dediğini tekrar etmesi) gibi.

Çünkü bu davranışlar (selâm verenin selâmını almak ve müezzine icâbet etmek), her mü'minin alması ve onları hafife almaması gereken sünnetlerdir. Bu sebeple bir mü'min, ezânı işittiği zaman, ezân için susmalı ve müezzine icâbet etmeli, sonra tekrar Kur'an okumaya devam etmelidir. İşte bu, en fazîletli olan davranıştır.

Aynı şekilde bir kimse kendisine selâm verdiği zaman onun selâmını almalıdır.

Veya aksıran birisini, aksırdıktan sonra Allah'a hamd ettiğini işitirse, ona yerhamukellah demelidir.

Veyahut da kendisinden bir şey isteyen birisine istediğini vermelidir.Bu davranışların hiç birisinde sakınca yoktur.

Eğer konuşmayı gerektiren bir kelâm değil ise, konuşmayı terk etmek ve Kur'an'ın anlamını düşünebilmek ve akıl ederek okuyabilmek için Kur'an okumakla meşgul olmak daha evlâdır.Çünkü Kur'an okurken insandan istenen davranış, budur.

Bunun içindir ki Allah Subhânehu ve Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

كِتَابٌ أَنزَلْنَاهُ إِلَيْكَ مُبَارَكٌ لِيَدَّبَّرُوا آيَاتِهِ وَلِيَتَذَكَّرَ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ [ سورة ص الآية: 29]

"(Ey Rasûl!) Biz sana feyizli ve bereketli bir kitap indirdik ki insanlar onun âyetlerini iyice düşünsünler ve akıl sahipleri (Allah'ın kendilerini sorumlu tuttuğu şeyleri) hatırlasınlar." (Sâd Sûresi: 29)

Bilindiği üzere konuşmaya gerek olmayan söz, kalbi meşgul eder ve Kur'an'ı düşünerek okumayı zayıflatır. Bu sebeple bu terk etmek, daha evlâdır."

Kaynak: (Abdulaziz b. Baz; "Fetâvâ Nûru'n ale'd-Derb"; c: 1, s: 335)