Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Adetten kesin bir şekilde temizlendiğinden emin olmadan yıkandı, sonra imsak vaktinden önce temizlendiğine dair kesin bir kanaata vardı. Oruç tuttu ve namaz kıldı fakat yıkanmayı tekrarlamadı.

Soru

Gecenin ilk vaktinde yıkandım, ancak temizlendiğimden kesin bir şekilde emin değildim. Fakat galip tahminime göre hareket ettim. İmsaktan önce kesin bir şekilde temizlendiğime kanaat getirdim. Bu durumda tekrar yıkanmam gerekir mi? Namaz ve orucum geçerli mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi: Hayızdan temizlenme iki işaretle bilinir:

  1. Beyaz suyun akması (bunu kadınlar bilir)
  2. Tam kuruluk oluşması öyle ki bölgeye pamuk vb. bir nesne koyduğunda kan vb. hiçbir şey bulaşmadan pamuğu temiz bir şekilde geri alır.

Kadın, temizlendiğinden emin olmadan yıkanmaya acele etmemesi gerekir.

İmam Buhari Rahimehullah kitabında şöyle dedi: “kadınlarda adetin başlaması ve sona ermesi konusu” bazı kadınlar, Aişe Radiyallahu anha’ya pamuk veya kumaş parçası gönderir ve adetin eseri kalıp kalmadığını sorarlardı. Bunun üzerine Aişe: “beyaz suyu görmeyinceye kadar acele etmeyin” derdi. Daha sonra  bazı kadınlar gece yarısı lambalarla adetin sona erip ermediğini kontrol ederlerdi. Bunun üzerine Zeyd bin Sabit’in kızı, bunu ayıplayıp ve sahabe zamanında ki kadınları böyle bir şey yapmadıklarını söylerdi.

İkincisi: Şayet kadın imsaktan önce temizlendiğinden emin olursa oruç tutması vacip olur. Fakat emin değilse orucu geçersiz olur, bulunduğu gün bir şey akmasa bile hüküm aynıdır. Çünkü oruç niyeti, adetin kesin bir şekilde sona ermesini gerektiriyor.

Üçüncüsü: kadın temizlendiğinden kesin bir şekilde emin olmadan yıkanır  ve daha sonra imsaktan önce kesin bir şekilde temizlendiğini görürse, guslü tekrarlamadan oruç tutup ve namaz kılarsa orucu geçerli fakat namazı geçersizdir.

Çünkü oruçta adetin sona ermesi şartı koşulur yıkanmasa bile orucu geçerlidir.

Namazın geçerli olması için tekrar yıkanması gerekir. Çünkü birinci defa da yıkanması şüpheli olup adetin sona erdiğini kesin bilmiyordu.