Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Dar elbiselerde kılınan namazın hükmü

Soru

Dar elbiselerle namaz kılmanın hükmü nedir?

Dar elbise giyen kimse insanlara namaz kıldırabilir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Erkek ve kadınların dar elbise giymeleri mekruhtur. Bu konuda meşrû olan; ne avret yerini belli edecek şekilde dar olması, ne de çok bol olması arasında elbiselerin orta halli olmasıdır.

Bu elbiseyle kılınan namaza gelince, eğer avret yerini örtüyorsa, namaz sahihtir. Fakat mü'min erkek ve kadının böyle dar elbiseler giymesi mekruhtur. Elbiseler, dar ve bol olması arasında orta halli olmalıdır. İşte olması gereken budur."

(Mecmû' Fetâvâ İbn-i Baz, c: 29, s: 217)