Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Çorapları giyerken onların üzerini mesh etmeye niyet etmek şart değildir

Yayınlama tarihi : 27-05-2011

Gösterimler : 21525

Soru

Çorapların üzerini mesh etmeye niyet etmek şart mıdır? Yani ben, abdestli olarak çoraplarımı mesh edeceğime niyet etmeden giyersem, abdest alırken daha önce çoraplarımın üzerini mesh etmeye niyet etmediğim halde çorapların üzerini mesh etmem câiz midir? Çünkü ben, çorapları dışarı çıkmak için giymiştim.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Çorapların üzerini mesh etmek için önceden niyet etmek şart değildir. Bir kimse, abdestli olarak çoraplarını giyerse, (mukim ise) bir gün ve bir gece (yani 24 saat), yolcu ise, üç gün ve üç gece (yani 72 saat) boyunca onların üzerini mesh edebilir.

Mestlerin ve çorapların üzerini meshin şartlarını öğrenmek için (9640) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn'e -Allah ona rahmet etsin-:

"Mestlerin üzerini mesh edebilmek ve mesh süresine niyet için önceden niyet etmek şart mıdır?"

Diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

"Burada niyet, gerekli değildir.Çünkü bu,sadece bulunması halinde hükme bağlı olan bir ameldir.Dolayısıyla niyete gerek yoktur.Örneğin bir kimse, elbisesini giyerken, bununla namazında avret yerini örtmeye niyet etmesi şart değildir. Yine, mestlerini giyerken onların üzerini mesh edecek olmasına niyet etmesi şart değildir. Aynı şekilde meshin süresine niyet etmesi de şart değildir.Hatta yolcu ise üç gün, mukim ise bir gün ve bir gece boyunca mestlerinin üzerini mesh etmeye niyet etsin veya etmesin, fark etmez.