Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Ramazan\'da mastürbasyon yapmak (elle boşalmak)

Soru

Benim bir arkadaşım, Ramazan ayında mastürbasyon (elle boşalma) günahına düştüğünü ve Ramazan ayı bittikten sonra da bu günü kaza ettiğini ve bunun hükmünün ne olduğunu bana sordu.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Arkadışınızın, bu fiili işlemenin (mastürbasyon yapmanın/elle boşalmanın) dînen haram olduğunu bilmesi gerekir. Allah Teâlâ'nın kitabı ve elçisi Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-'in sünneti buna delâlet etmiştir.

Nitekim (329) nolu sorunun cevabında bu konudaki deliller detaylı olarak geçmişti.

Ayrıca bu âdet (mastürbasyon), hem fıtrat, hem de akıl yönünden çirkin görülen bir davranış olup bu fiili işlemek için nefsini alçaltması müslümana yakışmaz.

Bilinmelidir ki, -eğer tevbe etmez veya Allah Teâlâ rahmet etmezse- günahların hem dünya hayatında, hem de âhiret hayatında kişi üzerinde kötü sonuçları vardır.

Nitekim bunun açıklaması, (23425)  nolu soruların cevaplarında geçmişti.

Üstelik bu âdetin (mastürbasyonun) pek çok zararları vardır.Bu zararlardan bazıları şunlardır:

1. Mastürbasyon, bedeni zayıflatır ve güçsüz kılar.

2. Mastürbasyon, kul ile Rabbi arasında bir boşluğun ve kopukluğun meydana gelmesine sebep olur.

3. Mastürbasyon, insanda moralsizliğin ve keyifsizliğin meydana gelmesinin en büyük sebeplerindendir.

Gelen sorudaki meselenin hükmüne gelince, eğer mastürbasyon yapmış ve meni çıkartmışsa (boşalmışsa), orucu bozulur. Bu fiili ile de günahkâr olur. Ayrıca günün geri kalan kısmında yeme ve içmeden kendisini alıkoyması ve bu günün orucunu kaza etmesi gerekir.

Nitekim bunun açıklaması, (2571) ve (38074) nolu soruların cevaplarında geçmişti.