Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Müslümanın, kâfir birisine, onun bayramında: "Size iyilik ve güzellikler dilerim" veya "Size daha hayırlı bir yaşam dilerim" demesi, onu tebrik etmek sayılır mı?

Soru

Ben, bâtıl akîdelerini kabul etmeyi içerdiğinden dolayı, Kitap Ehli'nin bayramlarını kutlamanın (bayramları münâsebetiyle onları tebrik etmenin) haram olduğunu biliyorum. Fakat benim, Kitap Ehli'nden tanıdığım kimselere, bayramlarında kutlama içermeyen mesajlar yollamam câiz midir?
Örneğin: Onlar için hidâyet temennî ederek: "Size iyilik ve güzellikler dilerim" veya "Size daha hayırlı bir yaşam dilerim" demesi gibi.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Bayramlarında kâfirleri tebrik etmek ve onları kutlamak, daha önce zikrettiğim gibi, haram olan bir davranıştır.

Bu konuda (947) ve (81977) nolu soruların cevaplarına bakınız.

Görünen o ki sizin, onların bayram günlerinde onlardan tanıdığınız kimselere: "Size iyilik ve güzellikler dilerim" veya "Size daha hayırlı bir yaşam dilerim" demeniz, bayram münâsebetiyle onu tebrik etmeniz ve onu kutlamanız anlamına gelir. Fakat onların bayram günlerinin dışında başka bir günde, onları İslâm dînine dâvet etmek ve onların hidâyetini istemek için bu mesajı yollarsanız, bunda bir sakınca yoktur.

Ebu Musa el-Eş'arî'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

كَانَ الْيَهُودُ يَتَعَاطَسُونَ عِنْدَ النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَرْجُونَ أَنْ يَقُولَ لَهُمْ: يَرْحَمُكُمُ اللهُ، فَيَقُولُ: يَهْدِيكُمُ اللهُ وَيُصْلِحُ بَالَكُمْ. [ رواه أحمد وأبو داود والترمذي وصححه الألباني في إرواء الغليل ]

"Yahudiler, Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'in yanında aksırmaya (hapşırmaya) çalışırlar, bu vesileyle Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'in de onlara:

-Allah size merhamet etsin, demesini temennî ederlerdi (beklerlerdi).

Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- ise onlara:

- Allah size hidâyet versin ve hâlinizi düzeltsin, derdi."[1]

"Avnu'l-Ma'bûd" adlı kitabın yazarı kitabında şöyle demiştir:

"Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- onlara:

-Allah size merhamet etsin, dememiştir.

Çünkü merhamet, mü'minlere hastır. Aksine Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-, hidâyet, tevfik ve îmân gibi onların hallerini düzelten şeyle onlara duâ etmiştir."

Bundan dolayı, hidâyet bulması veya hâlinin düzelmesi, yani îmân ve hidâyet için kâfire duâ etmekte bir sakınca yoktur.Aksine bu davranış, Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'in sünnetiyle sâbittir.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

[1] Ahmed, hadis no: 19089. Ebu Dâvud, hadis no: 5038. Tirmizî, hadis no: 2739. Elbânî, 'İrvâu'l-Ğalîl', s: 1277'de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.