Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Ramazan'da şiddetli baş ağrısına yakalanan kimse

Soru

Ben, Ramazan ayında dişlerimden dolayı şiddetli bir baş ağrısına yakalandım.
Oruçlu olduğum halde hap kullanabilir miyim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şiddetli baş ağrısı, Ramazan'da orucu bozmayı mübah kılan hastalıklardandır. Özellikle de oruç, baş ağrısını arttıran şeylerdendir. Bu sebeple şiddetli baş ağrısına yakalanan kimsenin ilaç almak için orucu bozmasında bir sakınca yoktur. Bu kimse, baş ağrısının gitmesi için yiyip içebilir. Ramazan'dan sonra tutmadığı günler sayısınca da orucunu kaza eder.

Çünkü Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

... وَمَن كَانَ مَرِيضاً أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَ... [ سورة البقرة من الآية: 185 ]

"Sizden kim, (oruç tutamayacak kadar) hasta veya yolcu olursa, (oruç tutamadığı günler kadar) başka günlerde kaza eder."(Bakara Sûresi: 185)

"el-Cevheratu'n-Nebîra" (c: 1, s: 142) adlı kitabın yazarı -ki kendisi Hanefîdir- şöyle demiştir:

"Orucu bozması kendisine mübah kılınan hasta; oruç nedeniyle ateşi yükselen veya gözleri şiddetli ağrıyan veya baş ağrısı artan kimsedir."