Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Kadının, evinin dışında kılmış olduğu namazının hükmü

Yayınlama tarihi : 25-03-2014

Gösterimler : 3713

Soru

Bir kadının, evinin dışında namaz kılmasının hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Kadının, evinin dışındaki namazı iki kısma ayrılır:

Birinci kısım: Kadının, erkeklerin toplandığı yerlerde namaz kılmasıdır. Tıpkı namazını mescitlerde kılması gibi...

İkinci kısım: Ziyâret veya buna benzer bir amaçla gittiği bir evde namazını kılmasıdır.

Birinci kısma, yani kadının, mescitler gibi erkeklerin toplandığı yerlerde namaz kılmasına gelince, Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konudaki hükmü açık bir şekilde beyan etmiştir.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

لاَ تَمْنَعُوا نِسَاءَكُمُ الْمَسْجِدَ وَبُيُوتُهُنَّ خَيْرٌ لَهُنَّ.

"Kadınlarınızı mescitlere gitmekten alıkoymayın (engel olmayın)! Ancak evleri onlar için daha hayırlıdır."

Bir kadın için mescitlerde erkeklerle birlikte değil de evinde namazını kılması, daha fazîletlidir. Ancak bayram namazları bunun dışındadır. Zirâ Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- kadınlara Ramazan ve Kurban bayramı namazlarına gitmelerini emretmiştir.

Bir kadının, ziyâret veya buna benzer bir amaçla gittiği kendi evinden başka bir evde namaz kılmasına gelince, bunda bir sakınca yoktur. Aksine ziyâret veya buna benzer bir amaçla gittiği evde kılmış olduğu namazı, ikâmet ettiği evinde kılmış olduğu namazı gibidir."