Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

"Her amel, kabul ve red arasındadır.Ancak bana olan salât, bundan müstesnâdır." hadisinin aslı yoktur.

Soru

Benim ikâmet ettiğim beldede Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'e nisbet edilen ve halk arasında yaygın olan bir hadis var. Hadis şöyledir:
"Her amel, kabul ve red arasındadır.Ancak bana olan salât, bundan müstesnâdır."
İnsanlar bu hadisin kaynağını zikretmeksizin umumi yerlere yazmaktadırlar.
Bu hadisin sıhhat derecesi nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Arama ve araştırmadan sonra soruda zikredilen:

"Her amel, kabul ve red arasındadır.Ancak bana olan salât, bundan müstesnâdır."

Hadisin izine (kaynağına) rastlamadık. Zirâ hadisçilerden veya tefsircilerden veyahut da fıkıhçılardan hiçbirisi o hadisi zikretmemiş,biz de zikredilen bu hadise destek anlamındasahih sünnette başka hiçbir hadis bulamadık.

Aksine bu hadisin, Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'e yalan nisbet edilen uydurma olduğu kanaati ağırlık basmaktadır.Belki de bu hadis, son zamanlarda uydurulmuş olabilir. Ayrıca bu hadis, birçok münker ve bâtıl anlamlar içermektedir.

Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'e salâtta bulunmak, en fazîletli ve kulu, Allah'ın rızâsına yaklaştıran en hayırlı amellerdendir.Fakat salât da diğer salih ameller gibi kabul ve red edilebilir.

Zirâ Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

مَنْ عَمِلَ عَمَلاً لَيْسَ عَلَيْهِ أَمْرُنَا فَهُوَ رَدٌّ. [ رواه مسلم ]

"Her kimişimiz (dînimiz) üzere olmayan bir iş işlerse, o işlediği şey reddolunmuştur (bâtıldır ve ona itibar edilmez)." Müslim, hadis no:1718

Ebu Umâme el-Bâhilî'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

جَاءَ رَجُلٌ إِلَى النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَقَالَ : أَرَأَيْتَ رَجُلًا غَزَا يَلْتَمِسُ الْأَجْرَ وَالذِّكْرَ ، مَالَهُ ؟ فَقَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : لَا شَيْءَ لَهُ . فَأَعَادَهَا ثَلَاثَ مَرَّاتٍ ، يَقُولُ لَهُ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : لَا شَيْءَ لَهُ، ثُمَّ قَالَ : إِنَّ اللهَ لَا يَقْبَلُ مِنَ الْعَمَلِ إِلَّا مَا كَانَ لَهُ خَالِصًا، وَابْتُغِيَ بِهِ وَجْهُهُ. [ ررواه النسائي وصححه الألباني في صحيح النسائي ]

"Bir adam, Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'e gelerek şöyle dedi:

-Ganimet elde etmek ve anılmak amacıyla savaşa giden kimse için ne dersiniz? Ona ne vardır? Diye sordu.

Bunun üzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:

-(Ecir olarak) ona hiçbir şey yoktur.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- bunu üç defa tekrarladı. Her defasında ona:

-(Ecir olarak) ona hiçbir şey yoktur, buyurdu.

Sonra şöyle buyurdu:

-Şüphesiz Allah, halis olan ve sadece kendi vechi (yüzü) istenilerek yapılan ameli kabul eder." Nesâî, hadis no: 3140. Elbânî, 'Sahih-i Sünen-i Nesâî'de hadisin sahih olduğunu belirtmişti

Hatta riyâ içermesi ve işitilsin diye yapılması veya bid'at içeren lafızlar içermesi veyahut da Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'e salâtta bulunan kimsede duânın kabul olunmasını engelleyen bir durumun olması sebebiyle Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'e salâtta bulunanların pek çok kimsenin salâtı kendisine iâde olunmaktadır.

Çünkü Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

... إِنَّمَا يَتَقَبَّلُ اللهُ مِنَ الْمُتَّقِينَ [ سورة المائدة من الآية:27 ]

"Allah, ancak kendisine karşı gelmekten sakınanlardan (takvâ sahiplerinden) kabul eder."Mâide Sûresi: 27