Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

İdrar ihtiyacını giderdikten sonra elbisesindeki necasetten şüphe edilmesi

Soru

Ben yabancı bir ülkede öğrenciyim. Vaktimin çoğunu çalıştığım yerde geçiriyorum. Bir ihtiyacım olduğu zaman da klozete necaset geldiğini düşündüğümden dolayı ayakta ihtiyacımı gideriyorum, elimden geldiğince idrar sıçramasından kaçınmaya çalışıyorum. idrardan sonra kağıt peçete ile temizleniyorum. Ayakta hacet giderdikten sonra (önlem alınmasıyla birlikte) iç çamaşırına muhtemel olan basit idrar damlaların hükmü nedir? Ayrıca bu konuda idrarın damladığından emin olan kişi ile zanneden kişi arasında hüküm farklılığı var mı? isabet ettiği yeri silmesi veya az bir suyla serpmesi yeterli midir? bu konuda çok soru sormak vesvese belirtisi midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu konuda sünnet olan kişinin oturarak hacet gidermesidir. Ancak ihtiyacını ayakta giderdiğinde bedenine veya elbisene necaset sıçramadığı sürece hiç bir sorun yoktur. Şayet kişi, ayakta hacet giderdikten sonra elbisesine idrar damlası geldiğini görürse, necasetin geldiği bölgeyi yıkaması vaciptir. Bu durumda silmesi veya az bir su serpmesi yeterli değildir. Çünkü vacip olan necasetin giderilmesidir, bu nedenle üzerine su dökülür.

Ancak kişi elbisesine bevlin sıçradığından şüphe ederse elbisenin yıkanması vacip olmaz. Çünkü asıl olan elbise, ona necaset isabet ettiğinden emin olunmadığı takdirde temiz hükmünde olmasıdır.

Daimi Fetva Kurulu alimleri şöyle demişlerdir: ''Eğer herhangi idrar damladığından emin olursa bu durumda hem istinca hemde namaz için abdest almak vacip olur. Elbiseye bulaşmışsa bulaşan yeri temizlenmek vaciptir. Fakat kişide şüphe var ise bunların hiç biri gerekmez. Şüphelerden de uzak durmak gereklidir ta ki vesvese içerisinde kalınmasın'' Daimi Fetva Kurulu 5/106

Son olarak kişinin dinine fayda verecek şeyleri düşünmesi ne ayıptır ne de vesvesedir. Hatta bu hayra hırstır ve kemale ulaşmak için çabadır.

Allah'tan bizi ve seni hayra ulaştırmasını diliyorum. şüphesiz ki Allah buna kadirdir.