Pazar 19 Şevval 1445 - 28 Nisan 2024
Türkçe

Din Ve Dindarlarla Alay Etmenin Hükmü

Yayınlama tarihi : 27-02-2024

Gösterimler : 533

Soru

Bir şahıs güldürmek amacıyla “ Bu cihaza oku çalışsın” veya “sen bu cihaza okuduğun için çalışmadı” derse ayetlerle alay etmek kapsamına girer mi? Yoksa şahısla alay mı sayılır? Alay etmenin kriteri nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Alay etme, aşağılama veya dalga geçmek gibi olumsuz davranışların bir bölümü insanı İslam’dan çıkarırken bazısı da insanı fasık yapar. Diğer türü ise her iki hükmün kapsamına girebilir.

1-Allah, Kur’an ve Allah’ın Peygamberi Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem ile alay etmek dinden çıkaran küfürdür. Bu konuda yüce Allah şöyle dedi: Şâyet kendilerine (niçin alay ettiklerini) sorsan, “Biz sadece lâfa dalmıştık ve aramızda eğleniyorduk”, derler. De ki: “Allah’la, O’nun âyetleriyle ve peygamberiyle mi eğleniyordunuz?” Boşuna özür dilemeyin! Çünkü siz, (sözde) iman ettikten sonra küfrünüzü açığa vurdunuz. İçinizden (tövbe eden) bir zümreyi affetsek bile, suçlarında ısrar etmeleri sebebiyle, diğer bir zümreye azap edeceğiz.” (Tevbe 65-66) bu konuda ilim ehli icma etmiştir.

2-Şahısların kişilikleriyle veya dünyevi eylemleriyle alay etmek. Bu davranış fasıklıktır. Yüce Allah şöyle dedi: “Ey iman edenler! Bir topluluk diğer bir toplulukla alay etmesin; zira onlar kendilerinden daha iyi olabilirler. Kadınlar da başka kadınlarla alay etmesinler; çünkü alay edilenler edenlerden daha iyi olabilirler. Biriniz diğerinizi aşağılamayın, birbirinize kötü ad takmayın. İman ettikten sonra fâsıklıkla anılmak ne kötüdür! Günahlarına tövbe etmeyenler yok mu, işte zalimler onlardır.” (Hucurat 11)

3-İnsanı dinden çıkaran küfür ihtimali ile insanı fasık yapana örnek ise: Bir Müslüman’ın dindarlığıyla veya sünnete uygun olan şekliyle alay etmek. Şayet Müslümanın uyduğu şeriat ile alay edilirse bu kişi dinden çıkar ve kafir olur. Şayet Müslümanın şahsıyla alay edilirse bu kişi dindarlığın sembollerine ehil değil veya kaynaklarda olmayan davranışlarla sünnete tabi olmakta aşırıya gidiyor olması açısından alay edilirse bunu yapan kimse basık olur. Çünkü din ile değil şahısla alay etmiş sayılır.

Şeyh Abdulaziz bin Baz Rahimehullah’a şöyle soruldu:

Sakal veya elbisenin kısalığı ile alay eden kafir olur mu?

Cevap:

Duruma bakılır. Şayet amacı din ile alay etmekse şüphesiz bu kimse mürted/kafir olur. Yüce Allah şöyle dedi: “Şâyet kendilerine (niçin alay ettiklerini) sorsan, “Biz sadece lâfa dalmıştık ve aramızda eğleniyorduk”, derler. De ki: “Allah’la, O’nun âyetleriyle ve peygamberiyle mi eğleniyordunuz?” (Tevbe 65)

Şayet alay amacı, şahsın sakal veya elbise kısalığı dışında farklı karakterle alakalı ile alay etmekse ve amaç din ile alay etmek değilse fasıklık sayılır.

Zira alay etmek din ve din şiarlarıyla olursa Allah korusun bu dinden çıkarır.

Daha sonra Şeyh’e şöyle soruldu:

Şayet alay eden kimse: Ben şaka ve gülmek amacıyla bunu söyledim derse?

Cevap:

Bu davranış caiz değil ve bunu yapan kimse tehlikededir. Şayet amacı din ile alay etmek ise kafir olur. (Fetava Şeyh bin Baz 28/365-366)

Bunun üzerine şayet konuşan kimsenin amacı rukye ile alay etmekse bu kişi dinden çıkar çünkü bu kişi Kur’an ile alay etmiş sayılır.

Şayet kişinin amacı okuyan şahsı ise ve bu kişinin rukye okumaya layık olmadığın inanıyor. Ve bu kişi Kur’an ile tedavi ettiğini iddia eder gerçeği bu değilse bu durumda yapılan alay ve istihza şahısla alakalıdır. Sonuç olarak bu küfür olmaz fakat haram olur ve fasıklık sayılır.

Şayet bunun şaka ve gülmek amacıyla yaptığını iddia ederse şüphesiz bu kişi tehlikededir. Nitekim bu konularda şaka yapılması doğru değildir.