Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Genetik kusurlu bir kadınla evliliğin hükmü nedir? ayrıca bu kadından doğuştan özürlü çocuk doğmaması için hamileliği engellemenin hükmü nedir?

Soru

Genetik bir problemden dolayı bir kadın doğumsal anomali olarak doğdu, kadın hastalığın sebebini öğrenmek için genetik bir analiz yaptırmak istiyor. Ayrıca bu hastalığın genetik olarak çocuklara intikal etme ihtimalini öğrenmek istiyor. Bunun hükmü nedir. Şayet kusur bulunursa bu kadının evliliği ve çocuk doğurmasının hükmü nedir? Nitekim hastalıkların çocuklara geçmesi kesin değildir. Ama hastalık çocuklara geçerse büyük ölçüde zihinsel ve fiziksel özürlülüğe neden olacaktır. Bu olayı kadınla evlenmek isteyenlere ve hastalığın çocuklara geçebileceğinin söylenmesi hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hastalığın aslı ne olduğunu, genetik olarak çocuklara geçme ihtimali veya başka hastalıklara neden olma ihtimalini anlamak için genetik tahlillerin yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Zira bu işlemde bir maslahat olup zarardan korunmak vardır. Ayrıca meşru olan tedavi yöntemini uygulamaktır.

Bu bağlamda evlilikten önce muayene ve kontrolün meşruiyeti ile ilgili (104675) nolu sorunun cevabına bakınız.

İkincisi: Genlerde bir sorun var olduğunu varsayarsak ve hastalığın genetik olarak çocuklara geçme ihtimali bulunsa dahi evlenen eşine bildirmek şartıyla bu kadın evlenebilir.

Evliliği ise: Bu konuda asıl olan hüküm evliliğin caiz olmasıdır. Nitekim bu evlilikte iffet ve sükunet ve sevgi elde edilir.

Doğurmak ise: Evliliğin en önemli amaçlarından olması itibarıyla caizdir. Çocuğun hasta doğma ihtimali bununla çelişmez çünkü bu Allah’ın bilgisi dahilindedir. Belki de çocuk sağlam doğacaktır.

Ancak büyük bir ihtimalle özürlü doğacak ise iki eş kendi aralarında çocuk yapmamak üzere anlaşabilirler. Hatta özürlü olduğu tespit ederlerse onu düşürebilirler. Buda ona ruhun üflenmemesinden önce yapılması gerekir yani gebelikten yüz yirmi gün içerisinde gerçekleşebilir. Bu konuyla ilgili (263741)nolu sorunun cevabına bakılabilir.

Şeyh Bin Baz Rahimehullah ‘a şöyle soruldu: Ben Müslüman bir kadınım, rabbimin bana vacip kıldığı namaz oruç ve zekat gibi farzları eda ederim, ancak eşim verem hastalığına yakalandığı zaman kendimi çocuk doğurmaktan alıkoydum. Bu süre on yıl civarındaydı daha sonra adetim tamamen kesildi. Bu yaptığım işte, Allah’a karşı bir günah işlemiş olur muyum? Nitekim doğurduğum çocuklar yarı felç hastalığına yakalanıyorlardı. Bazıları ise vefat ediyorlardı, bazıları ise bu hastalıklarla boğuşarak yaşardı. Bu konuda bana cevap verin.

Şeyh şu şekilde cevap verdi: Şayet yaptığın uygulamayı eşinizin haberi ve rızası dahilinde yaptıysan bu konuda hiçbir sakınca yoktur. Ama bunu ondan habersiz yaptıysan yapılan işten pişman olup tövbe etmeniz gerekir. Fetava nur ala derb 21/421

Şüphesiz evlenmek isteyen eşe bu kusurun varlığından haber vermek gerekir. Çünkü bu durum evlilik hayatı ve çocuk sahibi olma isteğini etkileyen bir durumdur. Nitekim bu bir kusur sayılır ve mutlaka bildirilmesi gerekir.

Bu konuda () nolu sorunun cevabına bakınız.

Şayet evlenmek isteyen eş adayı bu kusuru öğrenip evliliğe rıza gösterirse hastalık ne olursa olsun bu konuda sakınca yoktur. Bu bağlamda (133329) nolu sorunun cevabına bakınız.

Allah kardeşimize şifa ve sağlık versin ve ona salih eş ve salih nesil nasip etsin.