Pazartesi 25 Zilhicce 1445 - 1 Temmuz 2024
Türkçe

Negatif düşüncüler, korkular ve inançların giderilmesinde biyoenerji ve diğer tekniklerin kullanmanın hükmü nedir?

Yayınlama tarihi : 01-02-2019

Gösterimler : 4223

Soru

Bildiğim kadarıyla aklımız iki farklı yöntemle çalışır, biri bilinç ve diğeri bilinçaltıdır. Bilinç altından korkuları ve olumsuz inançları ortadan kaldırmak için kullanabileceğiniz birçok teknik ve araç vardır. Bu inançları ya da korkuları yerleştirmek veya kaldırmak kendinize olan güveni artırmaktadır. Tüm bu yöntemler haram mı? Aklımıza bir takım inançları farklı araçlarla yerleştirmemiz veya beynimizden çıkarmamız caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Akıl iki farklı yöntemle çalışmaz, iki ortak bileşenle bir şekilde çalışır. Birisinde bilinçli oluruz, ikincisinde bilinçli olmayız.

İnsanlar; aklın ve aklın bileşenleri, kontrolü için kullanılması mümkün olan teknikler, olabildiğince hafıza alanı kullanmak veya fonksiyonel kapasite hakkında aşırıya gitmişlerdir.

Söz konusu tekniklerin çoğu, bilimsel bir temele dayanmamaktadır. İslami bilimler veya deneysel bilimlerde kökeni olmayan uygulamalar olup onların kabul edilebilir kılan tek şey eski oryantal kültürlere büyük ölçüde dayanmasıdır.

Sorulan soruda; belirli bir teknikten bahsedilmemesi üzerine, size bozuk tekniklerden birkaç örnek verebiliriz. Bu konuda daha detaylı bilgi için, bir inanç veya yetenek yerleştir me hakkında bilinçaltı algının kullanımın hükmü konusunda (259532) nolu sorunu cevabına bakınız. Ayrıca bioenerji bilimleri kullanma hükmü hakkındaki (178938)  ve  (276254) nolu soruların cevaplarına bakınız. Çekim yasası kullanmanın hükmü hakkındaki (112043) nolu sorunun cevabına bakınız.