Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Dış ticarette bir vekil ile iş yapılıyor fakat mal alımını finanse etmek için bankaya yüzdelik ödeniyor

Yayınlama tarihi : 17-08-2021

Gösterimler : 952

Soru

Belirli bir alanda ticarete başladım, Çin’de bir vekil ile çalışmaktayım, vekilin sunduğu hizmetler karşılığında komisyon ödemekteyim. Bana sunduğu hizmetler: Malın alımı, kontrol edilmesi, gönderilmesi ve malın ücreti ödenmesinde süre tanıması. Fakat verdiğim bu komisyonundan malın alımı için bankaya yüzdelik verilmektedir. Zira benim ile banka arasından direk bir bağ bulunmamaktadır. Komisyon ücreti satın alma tutarından hesaplanır. Bu işlem caiz mi yoksa faiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Sizin sorunuzdan bankanın rolü açık belirtilmemiştir.

Şayet bankanın rolü senin yerine malın ücretini ödemek daha sonra daha fazlasıyla geri alması ise; şüphesiz bu faizli bir borçlanma olup haramdır. İster bu işlemi kendin direk yap ister vekil aracılığıyla yap hüküm aynıdır.

Şayet satın alma işlemi senin paranla ödeniyor fakat ödeme işlemi banka aracılığıyla yapıldığı için havale işlemi alınıyorsa sakınca yoktur. Aynı şekilde şayet banka malı kendine alır ve teslim alıyorsa daha sonra size satıyorsa bunda da sakınca yoktur.

Hüküm yaptığınız işleme bağlıdır. Ayrıca işlemde bankanın rolü ne oluğuna bağlıdır.

Biliniz ki faizli borçlanma, parayı bankadan alıp daha fazlasıyla iade etmeyi kapsar. Aynı şekilde bankanın müşteri adına ödeme yapması ve daha sonra fazlasıyla müşteriden talep etmesi faiz hükmüne girer.

Kurtubi Rahimehullah tefsirinde (3/241) şöyle demiştir: “Müslümanların peygamberlerinden aktardıklarına göre borçta fazlalık faizdir. Bu fazlalık, İbn Mesud’un dediği gibi bir avuç yem bir dane olsa dahi faizdir.

İbn Kudame Rahimehullah (El Muğni 6/436) şöyle dedi: ayrı bir görüş olmaksızın borçta şart koşulan her fazlalık haramdır.