Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Devlet cuma günleri izin vermediği için okul mescidinde namaz kılmanın hükmü?

Yayınlama tarihi : 24-07-2021

Gösterimler : 5405

Soru

Türkiye’de ikamet eden Suriye’li bir vatandaşım, bir okulda görev yapmaktayım, bilindiği üzere Türkiye’de haftalık izin günleri cumartesi ve pazardır. Mesai saatlerinde Cuma namazına denk geliyoruz. Bunun üzerine öğrencileri toplayıp okul mescidinde namaz kılıyoruz.  Fakat bu mescitte beş vakit namaz kılınmıyor. ancak öğrenci sayısı 500’ü buluyor.  Bu durumda okul mescidinde namaz kılmanın hükmü nedir? Şayet namaz geçerliyse hutbe esnasında çocukların sessiz olmaları için uyarmanın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi: Asıl olan bir memlekette birden fazla Cuma namazı kılınmamasıdır. Ancak mesafe uzaklığı ve mescidin darlığı gibi mazeretlerde dolayı birden fazla camide Cuma namazı kılınabilir.

Keşşaf el Kina 2/39 şöyle geçmektedir: “Cuma namazı, memleketin birden fazla yerinde kılınması şu hususlarda caizdir: Mescidin darlığı, sakinlerin arasında bir husumet olması durumunda fitne korkusu, mescidin uzakta olması vb. durumlarda birden fazla yerde Cuma namazı kılınması caizdir. Böylece ilk ve son kılınan Cuma da geçerlidir. İhtiyaç olmaması durumunda Cuma veya bayram namazının birden fazla yerde kılınması haramdır. El Mubdi şöyle dedi: Ata hariç bu konuda aykırı görüş bildiren kimseyi bilmiyoruz.

Şayet ihtiyaç olmamasına rağmen birden fazla yerde Cuma kılınırsa ilk cumaya başlayan imamın cuması geçerlidir.

Şayet okulunuza yakın bir cami bulunuyor ve kılacaklar o camiye sığıyorsa yeni bir Cuma oluşturmanız caiz değildir. Ayrıca cumadan geri kalmanız caiz değildir. Bilakis – mümkünse- okulda bir karışıklık oluşturmadan dersleri durdurup Cuma namazına gitmeniz gerekir. Şayet tüm kılacaklar camiye sığmıyorsa veya gidilmesi zor ve uzak cami ise bu durumda okulda veya başka bir yerde Cuma ikame etmeniz caizdir. Zira Cumanın beş vakit namazın kılındığı bir yerde kılınması şart değildir. Bilgi için (313336) nolu sorunun cevabına bakınız.

İkincisi: öğrencileri hutbe esnasında uyarmak ve susturmak hutbe veren imam tarafından yapıldıysa sakıncası yoktur. Çünkü imamın cemaate uyarı yapması caizdir. Bilgi için (45651) nolu sorunun cevabına bakınız.

Fakat susturma eylemi farklı öğretmen ve sorumlulardan meydana geliyorsa caiz değildir. Çünkü cumada hazır bulunan kimse imam hutbe verdiği müddetçe susması gerekir ve başkasıyla konuşması caiz değildir. Konuşma susturmaktan ibaret olsa dahi caiz değildir. Zira Ebu Hureyre’den rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Cuma günü imam hutbe verdiğinde arkadaşına “sus” dersen lağv/boş konuşmuş olursun” her kim boş konuşursa cuması geçersiz olur. (Buhari 892, Muslim 851) ancak işaretle susturmak caizdir.