Cuma 17 Şevval 1445 - 26 Nisan 2024
Türkçe

Çalıştığı işte görevleri çok olup ancak çoğunu yerine getirebiliyor. Bunun hükmü nedir?

Soru

Özel bir şirkette çalışmaktayım. Aylık gerçekleştirilen işleri sayılarla veya puanlama sistemiyle hesaplarız. Daha sonra yıllık puanlar toplanır. Buna göre yıllık kar artırımı belirlenir. Tabi olduğum bölüm göre “Target” sistemi uygulanmaktadır. Bu Sisteme göre çalışanlar, belirlenen hedefleri izin günlerinde bile çalışırlarsa ancak yerine getirebilirler. Fakat görünüşte tüm işleri yerine getirdiğimizi belirtiyoruz.

Sorum: Verilen görevlerin sadece bir kısmını yerine getirdiğimde bana günah olur mu? Kazancım haram olur mu? İşlerin %90 yerine getiriyoruz mesai saatlerimizi sadece iş için harcıyoruz yine de işlerin yüzde yüzü bitmiyor bunu yetkililere şikayet etmemize rağmen sonuç alamadık. Bu durumda ne yapmalıyız. ?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Çalışan kişi, sözleşmede imzaladığı işleri yerine getirmekle yükümlüdür. Aksi takdirde ancak yerine getirdiği işlerin karşılığı kadar maaş hak eder. Şayet yapılması gereken işler belirlenen zamanda bitmesi mümkün değilse bu durumda çalışan ister bunu kabul eder ve işine devam eder ister se sözleşmeyi yenilemez. Veya ay sonunda işi bırakabilir.

Sözleşmede şart koşulan işleri kabul ederse, belirlenen işlerden geri kalması kabul edilemez. Gerçek dışı işlerin bittiğini göstermek, aldatma sayılıp haksız kazançtır. Yüce Allah şöyle buyurdu: “Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyin. Ancak karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle olursa başka. Kendinizi helâk etmeyin. Şüphesiz Allah, size karşı çok merhametlidir.” Nisa/29

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: “Bir kimsenin malı ancak gönül hoşluğuyla helal olur” (Ahmed 20172, Elbani irva el ğalil 1559)

Başka bir hadiste: “ Her kim aldatırsa benden değildir” Muslim/102

Konuyu yetkililere bildirerek işini hafifletmeyi sağlayabilirsin, bununla birlikte senden istenilen görevleri tümüyle yerine getirmeye çalış!. Allah sana yardım etsin ve sana fazlından rızıklandırmasını umarız.