Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

İnsanın, kabirlerin üzerine Kur'an-ı Kerim okumasının ve kabrin yanında kendisi için duâ etmesinin hükmü

Yayınlama tarihi : 03-01-2014

Gösterimler : 3815

Soru

İnsanın, kabirlerin üzerine Kur'an-ı Kerim okumasının, kabrin yanında ölü ve kendisi için duâ etmesinin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Kabirlerin üzerine Kur'an-ı Kerim okumak, bid'attır. Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- ve ashâbından bu konuda hiçbir şey gelmemiştir. Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- ve ashâbından bu konuda bir şey gelmemişse, bizim kendi yanımızdan onu ihdas etme hakkımız yoktur. Çünkü Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

... وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ . [ رواه النسائي وصححه الألباني في صحيح سنن النسائي]

"…İşlerin en şerlisi, (dînde aslı olmayıp) sonradan çıkarılan yeniliklerdir (dîndeki bid'atlardır). (Dînde) sonradan çıkarılan her yenilik, bid'attir. Her bid'at, dalâlettir (sapıklıktır). Her dalâlet(in sahibi) de, ateştedir."

Müslümanların, hayır ve hidâyet üzere olmak için, bu ümmetin ilk müslümanları olan sahâbe ve onlara güzellikle uyanları (tâbiîn'i) örnek almaları gerekir. Zirâ Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'den sâbit olduğuna göre o şöyle buyurmuştur:

... فَإِنَّ خَيْرَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ...

"… Şüphesiz sözlerin en hayırlısı, Allah'ın kitabıdır. Yolların en güzeli, Muhammed-sallallahu aleyhi ve sellem-'in yoludur…"

Kabrin yanında ölü için duâ etmeye gelince, bunda bir sakınca yoktur. Buna göre insan, kabrin yanında durur ve kolayına gelecek şekilde ölü için şöyle duâ edebilir:

"Allahım! Onu bağışla! Allahım! Ona merhamet et.Allahım! Onu cennete koy.Allahım! Ona kabrini genişlet." vs.

İnsanın, kabrin yanında kendisi için duâ etmesine gelince, eğer insan bunu bilerek yaparsa bu davranış da bid'attır. Çünkü kabir, duâ edilecek bir yer değildir. Ancak bu konuda bir delil gelmişse, bu hükmün dışındadır. Bu konuda bir âyet veya Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'in sünnetinden bir delil gelmediğine göre, kabrin duâ için tahsis edilmesi (kabirde duâ edilmesi), -kimin kabri olursa olsun-, orayı duâ için tahsis etmek, bid'attır." ("Mecmû' Fetâvâ İbn-i Baz", c: 17, s: 228)

Bu konuda daha detaylı ve faydalı bilgi edinmek için (36513) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.