Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Oruç esnasında ilaç ve tıbbi cihazların kullanılması

Soru

ıbbi operasyonlar ve oruca zarar vermeyen ilaçların kullanımı ile ilgili İmamların caiz olduğuna dair görüşleri var mıdır?

1-Şuruplar ve kapsüller

2-Astım ve bronşit ilaçları

3-Fitiller

4- Damarlara enjeksiyon vb.

Asıl sorum çocukların da yaklaşık %20'sinin maruz kalmış olduğu göğüs hastalıkları ilaçlarının kullanımıyla ilgilidir. Konuya açıklık getirmenizi rica ediyorum.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Soruda tıp alanında kullanılan bazı şeyler zikredilmiştir. Bunun oruç bozup bozmaması konusu şer'i bir araştırma olup İslam Fıkıh Akademisi'nin bazı oturumlarında konuşulmuştur. Ve şu şekilde bir özet yayınlanmıştır:

     Aşağıdaki durumlar orucu bozan durumlardan sayılmaz:

     1-Göz damlası, kulak damlası, kulak losyonu, burun damlası, burun spreyi (boğaza ulaşanları yutmama şartı ile),

     2-Göğüs anjininin tedavisi için dilin altına konulan tabletler (boğaza ulaşanları yutmama şartı ile),

     3-Fitil, losyon, histeroskopi, veya muayene için parmağın vajinaya girmesi,

     4-Teleskop veya bakır spiral benzeri şeylerin rahime sokulması,

     5-Üretraya (yani hem kadın hem de erkeğin idrarının aktığı yer) teleskop, küçük tüpler, mesanenin yıkanması için solüsyon kullanımı veya ilaç girmesi,

     6-Diş dolgusu, diş çektirme, diş temizleme, misvak veya diş fırçası kullanmak (boğaza ulaşanları yutmama şartı ile),

     7-Mazmaza, gargara ve ağız tedavisi için sprey kullanımı (boğaza ulaşanları yutmama şartı ile),

     8-Deri, kas veya damar yoluyla yapılan tıbbi enjeksiyon (beslenme enjektörü bundan istisnadır),

     9-Oksijen gazı,

     10-Anestezi gazları (hastaya sıvı gıda (serum) verilmediği sürece),

     11-Cisme emme yolu ile giren şeyler yağlar, merhemler, kimyasal ve ilaçsal maddeler taşıyan yara bantları gibi,

     12-Çekim için, kalp damarlarının veya herhangi bir uzvun damarlarının tedavisi için Koterizasyon (ince tüplerin) vücuda sokulması,

     13-Bağırsakların muayenesi veya tıbbi bir operasyon gerçekleştirmek için karna teleskop sokulması,

     14-Ciğerden veya herhangi bir uzuvdan numune (et parçası) alınması, (serum verilmemesi şartıyla)

     15-Gastroskop (Serum veya herhangi bir maddenin vücüda girmemesi şartı ile),

     16-Beyne veya omuriliğe herhangi bir alet veya ilaçsal maddelerin girmesi,

     17-İstemsiz olarak kusmak,

     İkinci olarak: Tabii ki Müslüman bir doktorun yapması gereken, hastaya iftardan sonra geciktirilmesinden zarar oluşmayan ilaçları geciktirmesini istemesidir. Adı geçen tedavileri oruçlunun orucuna zarar vermemesi için mümkünse iftardan sonraya ertelemesini tavsiye edilmelidir.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: İslam Fıkıh Akademisi sayfa: 213