Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Bir baba, kızına faizle çalışan bir bankada hisse hediye etti. Bu durumda ne yapılır?

Soru

Babam, bana bir bankada 50 hisse hediye etti. Ben söz konusu bankanın faizle çalışan bir banka olduğunu biliyorum, babam da hissedarlardan biridir. Babam, ben küçükken benim adıma hisseler almış, büyüdüğümde bana teslim etti. Bu hisselere ne yapabilirim? Bu hisseleri satıp helal yöntemle çalışan şirketlerden hisse alarak paramı çalıştırabilir miyim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Faiz bankacılıktan hisse almak caiz değildir. Böyle bir hataya düşen kimse tövbe etmesi gerekir ve sadece sermayesini alabilir. Geri kalanı da Müslümanların maslahatına ve hayır yollarda harcar.

Söz konusu hisselerin aslı haram olması nedeniyle onları satmak da caiz değildir. Bundan çıkış yolu onları bankaya iade etmektir. Bu mümkün değilse o takdirde satmak caiz olur. İlk konulan sermaye alınır geri kalanı da az önce bahsettiğimiz gibi harcanır.

Daimi Fetva Kuruluna şöyle soruldu: Bir şirkette hisselerim vardı, 25 sene önce bu şirket iflas etti. Bu şirketin vasileri bulunuyordu. Bu vasiler, geri kalan parayla 25 sene önce bir bankadan hissenin biri 1000 lira olmak üzere  çok sayıda  hisse aldılar, şimdi hissenin biri 30,000 lira değerine ulaşmış durumda.

Şu an bu paraya ihtiyacım var, hissenin şu an fiyatıyla para alabilir miyim? Nitekim bu hisseler alındığına hiçbir şekilde haberimiz yoktu.

Şöyle cevap verdiler: Paranın tümünü aslını ve faizini al, asıl parayı kendine bırak geri kalanı hayır yollarda harca çünkü bu faizdir. Allah seni fazlıyla zengin kılar, ve bu haram paradan daha hayırlı para nasip eder. Şüphesiz Allah sana ihtiyacını gidermekte yardımcı olacaktır. Her kim Allah’tan korkarsa Allah, ona bir çıkış yolu kılacak ve hiç ummadığı yerden rızıklandıracaktır. Her kim Allah’a tevekkül ederse O, ona yeterdir. Muvaffakiyet Allah’tandır. Salat ve selam peygamberimiz Muhammed ve ehline ve sahabesine olsun.

(Abdulaziz bin Baz, Abdurrazzak Afifi, Abdullah bin Gadyan, Abdullah bin Kaud” Daimi Fetva Kurulu 13/506

Fetva Kurulu’na şöyle bir soru soruldu: Şirket ve bankalardan hisse almanın hükmü nedir? Bir kişi, daha önceden bir şirket veya bankadan hisse almışsa hissesini, hisse alım satımı yapan ofislere satabilir mi? Satın aldığı değerden daha fazla bir fiyata satması muhtemeldir, alacağı fazlalığın hükmü nedir?

Cevap: Faizle uğraşan şirket ve bankalardan hisse almak caiz değildir. Daha önceden hisse alan kimse şayet hisselerinden kurtulmak istiyorsa piyasa fiyatına satar, asıl olan sermayesini kendine bırakır geri kalanı hayır yollarında harcar. Bu hissenin kazancından bir şey alması caiz değildir. Ancak hissedarlık faizle işi olmayan bir şirkette ise bu hissenin kazancı helal olur. (Daimi Fetva Kurulu 13/508)

Kaybedeceğiniz bu mal için üzülmeyin, çünkü bu haram bir mal olup içinde hiç hayır yoktur. Allah, size bundan daha hayırlı bir mal nasip edeceğini ümit ediniz.

Nitekim Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem şöyle demiştir: “Her kim Allah rızası için bir şeyi terk ederse Allah ona ondan daha hayırlı bir şey nasip eder”

Allah bizi ve sizi razı olup sevdiği şeylere muvaffak kılsın.