Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Oruç için niyeti telaffuz etmenin hükmü

Soru

Oruç için niyeti telaffuz etmek bidat mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

İster Ramazan orucu olsun, ister diğer ibadetler olsun geçerlikleri ancak niyetle gerçekleşmektedir. Nitekim Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: “Şüphesiz ameller niyetlere göre değerlendirilir…”  (Buhari 1, Muslim 1907)

Oruç niyeti, mutlaka gece ve fecirden önce yapılmalıdır. Zira Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: “Her kim oruca fecirden önce başlamazsa orucu geçersizdir” (Tirmizi 730) diğer rivayette: “Her kim geceden oruca niyet etmezse orucu geçersizdir” (Nesai 2334)

Bu hadislerin anlamı: Her kim oruca geceden niyet edip azim göstermezse orucu geçersizdir.

Niyet, kalpte gerçekleşen bir eylemdir. Müslüman kalbiyle yarın oruç tutacağında dair azim göstermesidir. Niyeti; “Oruca niyet ettim” vb. gibi insanların icat ettiği ibarelerle telaffuz etmesi meşru değildir.

Geçerli niyet insanın yarın oruç tutacağında dair kalbinden geçirmesidir.

Bu nedenle Şeyhülislam Rahimehullah şöyle dedi: Her kim yarın oruç tutacağını kalbinden geçirirse niyet etmiş sayılır.

Daimi Fetva Kuruluna şöyle soruldu: Ramazan orucu için nasıl niyet edilir?

Cevap: niyet, oruç tutmaya azim göstermektir. Ayrıca niyeti, kesinlikle Ramazanın her gecesinde getirmek gerekir.

(Daimi Fetva Kurulu 246/10)