Cumartesi 18 Şevval 1445 - 27 Nisan 2024
Türkçe

Ramazan Ayında Yeme Ve İçmede İsraf Yapmak

Soru

Ramazan ayında yemek ve tatlı çeşitlerinde israf yapanlar hakkında görüşünüz nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Başta yeme ve içme olmak üzere her konuda israf yapmak kötü ve yasak olan bir durumdur. Yüce Allah şöyle dedi: “Ey Âdemoğulları! Her mescitte ziynetinizi takının (güzel ve temiz giyinin). Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.” (Araf/31)

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Âdemoğlu, midesinden daha kötü bir kap doldurmamıştır. Âdemoğluna kendisini ayakta tutacak kadar yemesi içmesi yeterlidir. Şayet bu miktardan fazla yiyecek ise midesini üç bölüme ayırsın; bir bölümü yemek, bir bölümü içecek, bir bölümü de nefes için ayrılmalıdır.” (Tirmizî 2380, İbn Mâce 3349; Elbani sahih dedi, 1939)

Yeme ve içmede israfın birçok olumsuz ve kötü sonucu vardır, bunlardan bazıları şöyledir:

-İnsanoğlu dünyada hoş şeylere daldıkça ahirette nasibi azalır.

Ebu Cuheyfe Radiyallahuanhu’dan rivayetle Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Kıyamet günü uzun süre aç kalanlar, dünyada en çok tok olanlardır.” (Hakîm), İbn Ebu Dünya rivayet etti ve şöyle dedi: “Ebu Cuheyfe dünyadan ayrılıncaya kadar tokluğuna yemek yememiştir. (Elbani sahih olduğunu söylemiştir, 342)

Ömer r.a şöyle dedi: Allah’a yemin ederim ki isteseydim aranızda en yumuşak elbise giyen, en hoş yemekleri yiyen, en konforlu yaşam sürdüren kişi olurdum. Beni bundan engelleyen Allah-u Teala’nın şu ayetidir: “İnkâr edenler ateşe sunuldukları gün, (onlara şöyle denir:) Dünyadaki hayatınızda güzelliklerinizi bitirdiniz, onların zevkini sürdünüz. Bugün ise yeryüzünde haksız yere büyüklük taslamanızdan ve yoldan çıkmanızdan dolayı, alçaltıcı bir azapla cezalandırılacaksınız.” (Ahkaf 20) Hilyetu’l-Evliyâ 1/49

  • Konforlu yaşam sürdürmekle meşgul olurken Kur’an tilaveti gibi itaatlerden gafil olmak. Oysa Müslüman bir kimsenin böyle mübarek bir ayda selefin yaptığı gibi vaktinin çoğunu Kur’an-ı Kerim’i okumakla geçiresi gerekir.

Maalesef bazı kadınlar gündüzleri yemek hazırlamak, geceleri ise tatlı hazırlamakla geçirirler.

  • İnsanoğlu çok yediği takdirde tembelleşir ve uyur, bu da onun değerli vakitleri yararsız geçirmesine neden olur.

Süfyân es-Sevrî Rahimehullah şöyle dedi: Sağlıklı vücuda sahip olmak ve az uyumak istersen yemeğini azalt.

  • Çok yemek kalbin gafletine neden olur.

İmam Ahmed Rahimehullah’a şöyle denildi: “Kişi tok olduğunda kalbi huşu bulur mu?” Şöyle cevap verdi: Bunu görmedim. (Yani bu durum gerçekleşmez.)