Salı 14 Şevval 1445 - 23 Nisan 2024
Türkçe

Oğul annesinden önce vefat eder, oğul mirası paylaşılmadan annesi vefat eder. Bu durumda annenin mirasçıları haklarını kaybeder mi?

Soru

Kardeşim vefat eder ve arkasından annem, eşi ve çocukları mirasçı olarak kalır. Miras paylaşılmadan annem vefat eder ve arkasından üç oğul ve iki kız bırakır. Bu durumda annemin kardeşimden alacağı mirasta hakkımız var mı?

Annemden alacağım miras hakkımı kardeşimin çocuklarına bırakmak istedim. Fakat daha sonra vazgeçtim. Vazgeçmem de günah işlemiş olur muyum?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hayatını kaybeden çocuğun mirası paylaşılmadan annesinin vefat etmesi onun mirastan hakkını yok saymaz. Şüphesiz anne çocuktan miras hakkını alır. Zira mirasın şartları olan; miras bırakanın vefat etmesi ve mirasçının hayatta olma şartı gerçekleşmiştir. Daha detaylı bilgi için (196671 ) nolu soruların cevaplarına bakınız.

Bu durumda; vefat eden oğulun mirası anne dahil arkadan kalan mirasçılar arasında paylaştırılır. Altıda bir olarak hesaplanır. Daha sonra oğlundan miras aldığı tutar ile bıraktığı mirasla birleştirilir ve vefatından sonra arkadan kalan mirasçılar (üç oğlu, iki kızı) arasında paylaştırılır. Bu durumda erkeğe iki kızlara bir pay verilir.

Kardeşinin çocukları için miras hakkınızı vermek istemeniz ve daha sonra bu kararınızdan vazgeçmenizden dolayı herhangi bir günahı yoktur. Çünkü siz sadece niyet ettiniz. Hibe ancak teslim etmek almakla gerçekleşir. Alimlerin cumhuruna göre bu şekildedir.