Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

İdrarını kolayca çıkarmak için hastanın vücuduna bir tüp yerleştirmek orucu bozar mı?

Soru

İdrarını kolayca çıkarmak için hastanın vücuduna bir tüp yerleştirmek orucu bozar mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

İdrar ve dışkının dışarıya çıkarılması için insan vücuduna yerleştirilen tüp vb. cihazlar orucu bozmaz. Çünkü bu uygulama orucu bozan hususlardan biri değildir.

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah şöyle dedi: “Şeriat, oruçta bize sadece yeme ve içmeyi veya yeme ve içme hükmünde olan işleri haram kılmıştır. Bunun dışından yeme ve içme anlamını taşımayan her hangi bir eylemde yeme ve içme hükmü geçerli olmaz. (Mecmu Fetava 19/205)

Şayet bir insan midesine bir kamera indirirse mezhebe göre orucu bozulur. Ancak tercihli görüşe göre borucu bozmaz. Fakat bu kamera mideye daha kolay indirilmesi için yağ vb. bir maddeye bulaştırılmışsa orucu bozar. Bu nedenle zorunlu bir durum olmadıkça bu cihazı vacip olan oruçta kullanmak caiz değildir.

Şayet bir insanın karnı açık olsa ve delikten tedavi etmek için bir şey sokulsa mezhebe göre orucu bozulur. Ancak tercihli görüşe göre orucu bu şekilde orucu bozulmaz, fakat ağız ve yutak kapalı olduğu için karnındaki deliği ağız yerine kullanıp gıda alıyorsa bu durum orucu bozar. İbn Teymiye bu görüştedir. (şerh el mumti 6/370)

Şeyh Süleyman el Majid şöyle dedi: “Tıbbi amaçlar için idrar yoluna kateterler yerleştirilir. Bu uygulama orucu bozmaz, çünkü yeme ve içme olmadığı gibi diğer orucu bozan hususlardan biri değildir.” Daha detaylı bilgi için (38023) ve (2299) nolu sorunun cevabına bakınız.