Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Korona virüsüne yakalanmış ve karantinada süresince adetten temizlenmek için yıkanamıyor ve teyemmüm için toprak bulamıyor.

Soru

Korona virüsüne yakalanmış bir bayanım, şu an Rusya’da bir hastanede karantinadayım. Adetten temizlenmek ve namaz kılmak istiyorum ancak banyo yapamıyorum. Çünkü bunu yaptığımda sağlık durumum daha kötüye gidecektir. Ayrıca teyemmüm için toprak bulamıyorum. Odayı diğer hastalarla ortak kullanmaktayım bulunduğum yatağın üzerinde namaz kılabilir miyim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Birincisi: Her şeyden önce Allah’tan size şifa ve afiyet dileriz.

Şayet su ile temas etmeniz hastalığını artırır veya sağlığınıza ulaşmanızı geciktirecek olursa teyemmüm etmeniz caizdir. Hastane dışından bir poşet içerisinde toprak getirtebilirsiniz veya üzerinde toz bulunan duvar veya halı gibi şeylerin üzerinde de teyemmüm yapabilirsiniz.

Aynı şekilde şayet abdest almanızda bir sakınca varsa teyemmüme geçebilirsiniz.

Şeyh İbn Baz Rahimehullah şöyle dedi: Şüphesiz Şeriat kolaylık üzerine kurulmuştur, mazeret sahipleri ibadetlerini yerine getirmeleri için yüce Allah tüm zorlukları hafifletmiştir. Böylece mazerete göre insan gerekli ruhsatı kullanır ve meşakketlerden uzak durur. Yüce Allah şöyle buyurdu: “ …Allah size din konusunda size bir güçlük yüklememiştir…” (Hac 78)

“..Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez…” (Bakara 185) “ Gücünüz yettiğince Allah’tan sakının”. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: “Size bir şeyi emrettiğimde elinizden geldiği kadar onu yerine getiriniz”, “Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez”.  “Din kolaylıktır”.

Böylece hasta olan kimse; suyu kullandığında hastalığın daha ileri seviyeye ulaşmasından endişe ettiği takdirde veya iyileşmede gecikme yaşanacağı durumunda veya her hangi bir sebeple suyla abdest alamaz veya gusül yapamaz durumdaysa; teyemmüm edebilir. Teyemmümün yapılış şekli: Her iki eliyle temiz toprağa bir defa vurup ellerini ovuşturarak yüzünü mesh etmesidir. Zira yüce Allah şöyle buyurdu: “Eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz hacet (tuvalet) yerinden gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız (cinsel ilişki kurmuşsanız) da su bulamamışsanız, bu durumda, temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün. Allah size güçlük çıkarmak istemez, ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz.” (Maide 6)

Suyu kullanamayan kimsenin hükmü suyu bulamayan hükmüyle aynıdır. Zira yüce Allah şöyle buyurdu: “Gücünüz yettiğince Allah’tan sakının” demiştir. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem: “Size bir şeyi emrettiğim takdirde onu gücü yettiği kadarıyla yerine getirin” demiştir. (el Fetava el Muteallika bi el tıp ve Ahkam el Marda s. 26)

Şeyh İbn Useymin’e şöyle soruldu: Teyemmüm için toprak bulamayan hasta, duvar veya yatak üzerinde teyemmüm yapabilir mi?

Cevap: Duvar temiz toprak sayılır, duvar taş veya topraktan inşa edilmişse onun üzerine teyemmüm yapmak caizdir. Şayet duvarın üzerinde tahta veya boya bulunur ve üstünde toz toprak varsa yine teyemmüm etmenin bir sakıncası yoktur. Fakat duvarın üzerinde toz toprak yoksa teyemmüm geçerli değildir.

Yatak ise şayet üzerinde toz varsa teyemmüm yapılır aksi takdirde teyemmüm geçersizdir. (Fetava el Tahara s. 240)

İkincisi: Odada erkekler olsa ve ortak kullanımlı bir odada bulunsanız dahi namazın tüm rükünlerini; rüku, secde ve oturuşuyla yerine getirmeniz gerekir. Mazeretsiz her hangi bir rükün terk edilemez.

Odada erkeklerin bulunması veya erkeklerin kendisine bakmaları, namazın rükünlerini yerine getirmemesine bir mazeret olarak kabul edilmez. Bundan sakınmak için hatları gizleyen geniş elbise temin etmeniz gerekir.

Daimi Fetva Kurulu üyeleri olan alimlere şöyle soruldu: Mescid-i Haram’da, yolculukta veya erkeklerin bulunduğu yerlerde kadınlar nasıl namaz kılar?

Cevap: Şüphesiz kadın, namaz kılarken el ve yüzü hariç tüm vücudunu örtmekle mükelleftir. Ancak erkeklerin onu görecekleri yerde namaz kılmak zorunda kalırsa el ve yüzü dahil tüm vücudunu örtmekle yükümlüdür. (Fetava el lecna el Daime 7/339)

Tekrar Allah’ın size şifa vermesini diler ve ibadetlerinizi kabul etmesini umarız.