Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

Banka yatırım belgesinin haram olduğuna dair fetva verildikten sonra ne yapması gerekir? Eski kazançların hükmü nedir?

Soru

Bir takım senet ve yatırım belgelerin caiz olmadığını öğrendikten sonra eski kazançların hükmü nedir? Fakirlere vermem gerekir mi? Sahip olduğum senet ve yatırım belgelerine ne yapayım? Zamanı gelinceye kadar bekliyeyim mi? yoksa zararına olsa bile hemen mi satmam gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi:

Haram olduğunu bilmeden önce kazandığın faiz kazançlarla faydalanman caizdir. İster bunları harcamış ol veya senin elinde olsun. Yüce Allah şöyle buyurdu: “..Oysa Allah alışverişi helal, faizi haram kıldı. Kime Rabb'inden bir öğüt gelir de faizcilikten geri durursa, geçmişi kendisinedir, onun işi Allah'a aittir..” (Bakara/275)

Şeyhulislam İbn Teymiye Rahimehullah şöyle dedi: Şüphesiz insanın hükmü bilmeden veya tevil vb. kanaatle aldığı affedilmiş geçmişten sayılır. Nitekim Kur’an, sünnet ve tefsirde muteber budur. (2/592)

Şeyh Useymin Rahimehullah şöyle dedi: “Haram olduğunu bilmediği durumda veya haram olmadığını söyleyen bir alimin fetvasına uyarak daha önceden aldığı tutarlardan faydalanabilir tövbe edip başka bir şey yapmasına gerek yoktur. Yüce Allah şöyle dedi: “Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah’a kalmıştır.” (Bakara/275) (el Lika el Şehri 19/67)

Üçüncüsü:

Haram kazanç; ister vadeli hesapta olsun, ister senet veya süreli yatırım belgesi olsun, haram kazanç sağlayan bankadan hemen yatırımınızı kesmeniz lazım. Kesmekte parasal zarar olsa dahi faizden kaçmak ve ayet gereğini yerine getirmek gerekir: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve eğer gerçekten iman etmiş kimselerseniz, faizden geriye kalanı bırakın. Eğer böyle yapmazsanız, Allah ve Resûlüyle savaşa girdiğinizi bilin. Eğer tövbe edecek olursanız, anaparalarınız sizindir. Böylece siz ne başkalarına haksızlık etmiş olursunuz, ne de başkaları size haksızlık etmiş olur.” (Bakara/278-279)

Cabir Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, Faiz yiyene, yedirene, işlem yazana ve şahitlik yapana lanet etti, ve: “Onlar faiz konusunda eşittirler.” buyurdu. (Muslim 1598)