Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Oruçluya burun damlasının hükmü

Soru

Ramazan gündüzünde burun damlası kullanmanın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle demiştir: "Oruçlu olmadığın müddetçe (abdestte) burnuna bolca su ver" demiştir. Tirmizi 788, Elbani irva el ğelil 935

Bu hadis gereğince oruçlu burun yoluyla midesine su çekmenin caiz olmadığını göstermektedir.

Bunun üzerine burun damlası boğaza ulaşmayacak kadar az olursa kullanımında sakınca yoktur. Ancak boğaza ulaşır ve tadını hissederse orucu bozulur ve orucunu kaza etmesi gerekir.

Şeyh bin Baz şöyle dedi: Göz ve kulak damlası alimlerin tercihli görüşlerine göre orucu bozmaz. Ancak damlanın tadını boğazında hissederse kaza etmesi daha iyi olur, ancak vacip olmaz. Çünkü kulak ve burun, insan midesine yiyecek ve içecek girişi sayılmazlar. Ama burun damlası caiz değildir. Çünkü burun mideye varan bir menfezdir. Bu nedenle Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle demiştir. "Oruçlu olmadığın müddetçe (abdestte) burnuna bolca su ver" bunu yapan kimse orucunu kaza etmesi gerekir. Mecmu fetava İbn Baz 15/260-261

Şeyh İbn Useymin şöyle dedi: Burun damlası mide veya boğaza ulaşırsa orucu bozar. Çünkü Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem Lakit bin Sabura hadisinde şöyle demiştir: "Oruçlu olmadığın müddetçe (abdestte) burnuna bolca su ver" bu nedenle oruçlu olan kimse midesine ulaşacak bir şeyi burnuna damlatamaz. Ancak boğaza veya midesine ulaşmayan damla orucu bozmaz.

Göz damlası, sürme ve kulak damlası orucu bozmaz.

Sonuç olarak oruçlu burun damlasını kullanmaması gerekir. Ancak buna mecbur kalırsa tedbirli bir şekilde kullanır ve boğazına ulaşmamasına dikkat eder. Şayet bir şey yutarsa o günü kaza eder. Mutlaka bir şeyi yutacağına inanırsa damlayı kullanması caiz olmaz. Ancak iftar etmesini mübah kılan bir hastalık olursa bu durumda orucunu bozabilir. Daha detaylı bilgi için (50555) ve (38532) nolu soruların cevaplarına bakınız.