Kamis 18 Ramadhan 1445 - 28 Maret 2024
Indonesian

Cidde\'de üç gün kaldıktan sonra ihrama giren kimse

Tanggal Tayang : 04-12-2010

Penampilan-penampilan : 4404

Pertanyaan

Bazı insanlar, hac veya umre için Cidde'ye gelen kimselere:
"Cidde'de 3 gün ikâmet ettikten sonra ihrama girin" demektedirler. Pek çok insan da bu şekilde yapmaktadır. Bu fiil doğru mudur?

Teks Jawaban

Alhamdulillah.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Bu fiil doğru değildir.(Hac veya umre için gelen) bu kimselerin mikat yerinden ihrama girmeleri gerekir. İhramsız olarak mikat yerini geçerlerse, tekrar mikat yerine dönmeleri ve oradan ihrama girmeleri gerekir. Böyle yapmayıp Cidde'den ihrama girerlerse, her birinin bir koyun veya keçi olmak üzere cezâ kurbanı kesmesi ve etini Mekke'deki yoksullara dağıtması gerekir.

Değerli âlim Abdulaziz b. Baz'a -Allah ona rahmet etsin- bu konuda sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

"Hac veya umre yapmak istedikleri halde mikat yerine uğradıkları zaman ihrama girmezlerse, tekrar mikat yerine dönmeleri gerekir. Mikat yerini ihramsız geçmeleri onlara câiz değildir. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Medine, Şam, Necd ve Yemen halkları için mikat yerlerini tayin ederken şöyle buyurmuştur:

... هُنَّ لَهُنَّ وَلِمَنْ أَتَى عَلَيْهِنَّ مِنْ غَيْرِهِنَّ مِمَّنْ أَرَادَ الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ...

[ رواه البخاري ]

"Mikatlar, hac ve umre yapmak isteyen (hadiste adı geçen) beldelerin halkları ile o mikatlar üzerinden gelenler içindir." (Buhârî)

Buna göre hac veya umre yapmak isteyen kimselerin, uğradıkları mikat yerinden ihrama girmeleri gerekir. Mikat yerini ihramsız geçtikleri takdirde oraya tekrar dönmeleri gerekir. Eğer mikat yerini ihramsız geçerler ve mikat yerinden sonra ihrama girerlerse, kurban kesmeleri gerekir.

Aynı şekilde mikat yerine dönme imkânı bulamayan ve mikat yerinden sonra ihrama giren kimselerin de kurban kesmeleri gerekir. Bu kurbanın da, (kurban bayramında) dînen kesime uygun olan kurbanlık vasfına sahip olması ve Mekke'de kesilip oradaki yoksullara dağıtılması gerekir." (Abdulaziz b. Baz'ın Fetvâları; c: 17, s: 36)

Refrensi: Soal Jawab Tentang Islam