Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Çocuklara öğretmek ve onları davet etmek için doğru yöntem nedir?

Soru

Küçük çocuk kardeşlerimi on yaşına vardıklarında dindar olmaları için nasıl bir yöntemle onları davet etmeliyim, onlarla hangi metodu takip etmeliyim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Sana onlara Kur’an-ı Kerim ve sahih Nebevi Sünnet öğretmeni ve o ikisinde ki İslam ahlakından ihsan etmeyi, sıla-i rahimde bulunmayı, doğru olmayı, emaneti korumayı ve vb. öğretmeni tavsiye ediyoruz. Cemaatle namazları birlikte kılmaya alıştırmalısın. Aynı şekilde yeme, ,içme, konuşma vb. durumlardaki adabı öğretmelisin. Eğer onlar bu ahlak ve büyük adab üzerine yetişirlerse hidayet bulurlar ve Allah’ın izniyle istikamette olurlar. İyi nebat veren kendilerine ve ümmetlerine fayda veren bir ağaç gibidirler. Senin bunda büyük bir ecrin vardır.

Kaynak: Daimi Konsey Fetvalarından, 261–262/12