Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Camide vaktinden önce sabah namaz kılan cemaatla namaz kılınır mı?

Soru

Bize yakın camide sabah namazı vaktinden önce kılınmaktadır. Cemaata katılmam gerekir mi? Yoksa vaktinden evimde tek başıma kılmam daha iyidir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Birincisi: Sabah namazı vakti, fecr-i sadıktan (ufukta sağ ve solda görünen beyazlıktır)  itibaren başlar güneşin doğuşuna kadar devam eder. (26763) nolu sorunun cevabında insanlar takvime itimat ettikleri için düştükleri hatayı açıklanmıştır detaylı bilgi için bakınız. Zira takvimlerin çoğu fecr-i sadığın gerçek vaktini tutturamadıkları görülmüştür. Bu konuyu birden çok ilim ehli gündeme getirmiştir.

Çağdaş alimler, oluşan hata miktarı konusunda görüş ayrılığındadırlar: bazıları bu hata farkı, beş dakikayı geçmez bazıları ise bu farkın otuz dakika civarında olduğunu söylemiştir. Bizler sizin memleketinizde bu farkın ne kadar olduğunu bilemiyoruz.

Şüphesiz her memleketin güvenilir ilim ehli, sabah namazının vaktini araştırmaları ve bunu insanlara ilan etmek konumundadır. Şayet takvimde hata tespit edilirse insanları bundan sakındırmaları gerekir.

Namazı vaktinden önce kılındığını iddia etmek, bir kanıt gerektirir. Özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde vakti tespit etmek çok zordur. Çünkü fecrin beyazlığı ile şehrin aydınlatması birbirine karışmaktadır.

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah’a şöyle soruldu: Bir gurup sabah namazının vaktini bilmez ve güvendikleri kişilerin haberiyle namaz kılarlar fakat bur guruptan bazıları bu konuda şüphe ederler. Bu durumda hüküm nedir?

Şu şekilde cevap verdi:

Haber verene güvendikleri müddetçe ve haber verenin vaktin girmesi hakkında bilgisi olduğunu biliyorlarsa onlara her hangi bir yükümlülük yoktur. Çünkü onlar vaktinden önce kıldıklarında dair tespitleri olmadığı gibi güvendikleri kişinin haberine uymuşlardır. Bu konuda sakınca yoktur. Fakat şüphe ediyorsa bu konuda ihtiyatlı davranması gerekir. Kesin bilgiye sahip olmadan namaz kılmaz. Cemaata da bunu bildirmesi gerekir. Gerekirse beş veya on dakika daha beklemelerini söyler zira bekleme namazın geçerliliğini olumsuz etkilemez. Ayrıca insanın 10 veya 15 dakika beklemesi vaktinden bir dakika önce kılmasından daha hayırlıdır. (Fetava ibn Useymin soru no: 146 cevap no: 12)

İkincisi: Sana tavsiyemiz; namaz vaktinin gireceği süre kadar cami cemaatinin beklemelerini söylemendir. Şayet buna uyarlarsa hamd ve sena Allah’a mahsustur. Şayet hatalarına ısrar ederlerse – sen de vaktinden önce kıldıklarına inanıyorsan- namazını geciktiren başka bir cami ara, şayet bulamazsan onlarla namaz kılmanı tavsiye ederiz. Çünkü bu durum; camide cemaatla namaz kılman, sevaptan mahrum olmaman, namaz hakkında tembelleşmemen için daha uygundur. Onlarla birlikte kıldıktan sonra evine döndüğünde ailenle cemaatla tekrar namazı kılarsın. Şeyh Elbani Rahimehullah’a vaktinden önce sabah namazı kılındığında ne yapılması gerekir diye sorulduğunda şu şekilde cevap vermiştir.

İki hususun yapılmasını tavsiye ederim: Mescide gidilecek şayet namazı vaktinden önce kılarlarsa namazı nafile olarak sayılır. Eve döndüğünde farzı vaktinde kılar. Ayrıca ailesiyle kılmaya özen gösterir. Bu konuda yapılması gereken en önemli husus şudur mescid cemaatini bu tehlikeli durum hakkında bilgi vermektir….”

Silsile huda ve Nur kaseti 767 dakika 32

En iyisini Allah bilir